Dobry prezent

Artykuły

Portale prześcigają się w propozycjach prezentowych dla: projektantów, artystów i innych kreatywnych grup społecznych. Patrząc na wszechogarniającą komercję, pragnę Wam zaproponować najprostszy i moim zdaniem najlepszy prezent – którym jest książka. Mam kilka typów, które na pewno zainteresują Waszych znajomych.

Praktyczny poradnik dla artystów

Wydawnictwo stowarzyszenie sztuka cię szuka, ISBN: 978-83-935999-0-5
Pod redakcją Agnieszki Pindery.


Opis wydawnictwa:„Praktyczny poradnik dla artystów” to publikacja przeznaczona dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych, dla których przygotowany został m.in. raport z badań jakościowych dotyczących kondycji polskich twórców. Opracowany przez Ewę Jarosz, socjolog o dużym doświadczeniu w badaniach rynku pracy, opiera się na ponad 300. stronach wywiadów przeprowadzonych z twórcami i ekspertami (krytycy, galernicy i pracownicy instytucji publicznych) aktywnymi na scenie artystycznej.

Moja krótka opinia: Książka przede wszystkim tania i dobrze wydana, chociaż skład tekstu mógłby być lepszy. Na początku mamy wrażenie, że czytamy pracę dyplomową, później jednak natrafiamy na bardzo rzeczowe przykłady dotyczące prawnych porad dla artystów/twórców.

Język rzeczy, Deyan Sudjic.

Wydawnictwo Karakter, ISBN: 978-83-62376-29-2


Opis wydawnictwa: Czemu wymarzony komputer pod dwóch latach wydaje się nam bezużytecznym, tandetnym złomem? Z jakiego powodu niektóre przedmioty stają się fetyszami, a inne archetypami? Co dziś jest prawdziwym luksusem: posiadanie pewnych rzeczy czy raczej rezygnacja z nich? Dlaczego dajemy się wciągać w obłędny trans konsumpcji? Na te, a także wiele innych pytań, odpowiada Deyan Sudjic. Odwołując się do konkretnych przykładów z historii i współczesności (komputer Apple, pistolet Walther PPK, krzesło Aeron), pokazuje, że dizajn to swoisty język, który podlega ewolucji i który warto nauczyć się czytać. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć otaczający nas świat i staniemy się bardziej świadomymi odbiorcami, a może nawet uda nam się uniknąć niektórych pułapek konsumpcjonizmu. Wciągający, błyskotliwy esej, który zmienia spojrzenie na wiele rzeczy.
Moja krótka opinia: Książka ciekawie wydana, dobrze leży w ręce, chętnie się ją czyta. Minusem tego ciekawego tekstu, jest nakierowanie na brytyjskiego czytelnika – jednak większość z nas nie będzie miała z tym problemów.

Dzieje sześciu pojęć, Władysław Tatarkiewicz

Wydawnictwo PWN, ISBN:83-01-14369-X

Opis wydawnictwa: Kompendium dotyczące podstawowych pojęć estetyki. Ukazuje historyczną zmienność pojęć, zagadnień i teorii estetycznych. Należy do kanonu dzieł Władysława Tatarkiewicza.

Moja krótka opinia: Książka którą każdy powinien przeczytać. Bardzo dużo potrzebnej wiedzy na temat estetyki.

Na dobry prezent/na dobrą książkę, nigdy nie jest za późno.