Dobry projekt za darmo

Artykuły

Istnieje wszechobecne przekonanie, że jeżeli coś jest za darmo to jest kiepskie. Wiec chciałbym w tym artykule zmienić to przeświadczenie na podstawie przykładów związanych z projektowaniem.

Istnieje wszechobecne przekonanie, że jeżeli coś jest za darmo to jest kiepskie. Wiec chciałbym w tym artykule zmienić to przeświadczenie na podstawie przykładów związanych z projektowaniem.

1. Ubuntu – system operacyjny
Pierwszym przykładem który mi się nasuwa jest Linux Ubuntu. Jest to świetnie zaprojektowany system operacyjny, wygląda naprawdę ciekawie ma dużo podobieństwa z systemem Mac OS X (komputery Apple). System ten można zainstalować na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie, a nawet na smartphonie. Najważniejsze jest to, że system jest całkowicie bezpłatny.


Projekt logotypu Ubuntu jak i całego systemu graficznego jest bardzo przystępny dla użytkowników – jest ładny, nie dominuje graficznie. Dla tego systemu również został opracowany specjalny font – Ubuntu font family (widoczny poniżej).

Oprogramowanie Ubuntu można pobrać bezpłatnie za pośrednictwem strony www.ubuntu.com/download na tej stronie można dowiedzieć się dużo więcej na temat tego systemu operacyjnego. System Ubuntu jest tworzony na zasadzie open source, więc każdy może przyczynić się do rozwoju aplikacji. Wydaje mi się, że jest to świetne rozwiązanie dla użytkowników domowych jak i biurowych, projektanci którzy korzystają z pakietów Adobe albo Corel niestety będą musieli odpuścić sobie ten system. Wszystkich gorąco zachęcam do użytkowania Ubuntu.

2. Kierunek biblioteka – identyfikacja
Stworzenie spójnego designu polskich bibliotek to inicjatywa STGU (Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej). Projekt Kierunek biblioteka ma na celu udostępnienie za darmo zasobów graficznych dla bibliotek które nie są wstanie poświęcić budżetu na własną identyfikacje.

Więcej o tej darmowej inicjatywie można przeczytać na stronie STGU:
http://stgu.pl/kierunek-biblioteka/
Poniżej przedstawiamy przewodnik po projekcie Kierunek biblioteka.

3. Darmowe elementy do projektu
Większość projektantów zna miejsca w sieci które oferują darmowe fotografie, obrazy wektorowe czy nawet całe szablony stron internetowych. Oczywiście jakoś materiałów oraz ilość nie jest współmierna z tym co możemy kupić w sieci, ale perspektywa darmowego wykorzystywania materiałów jest kusząca. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest wykonanie fotografii samemu jednak często nie ma na to czasu, albo po prostu się nam nie chce.

Ciekawym portalem oferującym darmowe fotografie jest stock.xchng www.sxc.hu można znaleźć na nim różne fotografie z różnych dziedzin. Na tej stronie możemy wyszukiwać fotografie za pomocą wyszukiwarki (używając języka angielskiego) bądź za pomocą kategorii.

Oczywiście w Internecie znajdziemy dużo ciekawych stron, wpisując w google np. free textures odszukamy strony z darmowymi tłami które możemy wykorzystać do swoich projektów.

O darmowych projektach jeszcze będę na pewno wspomniał w kolejnych artykułach.