Dyplomy ASP 2015 – kroje pisma

Projekty
autorzy projektu:  Joanna AngulskaAnna KabułaKarolina Klat
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Niezwykle interesujące są dla nas dyplomy związane z projektowaniem krojów pisma. Mamy wrażenie, że projektowanie fontów staje się coraz modniejsze – co nas niezmiernie cieszy!

Joanna Angulska

Temat dyplomu: Jubiler – autorski krój pisma
Data obrony: czerwiec 2015
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. Krzysztof Kochnowicz prof. zw. UAP

Jubiler jest pismem inspirowanym narzędziem „point brush” o swobodnym charakterze. Nieregularna linia bazowa, miękkie formy i dynamicznie prowadzone narzędzie zarówno wiernie oddaje ślad pędzla jak i lekki oraz naturalny charakter pisma odręcznego. Krój pisma oddaje hołd amerykańskiej kulturze ręcznego malowania znaków i reklam w latach 60. Jubiler zawiera zestaw form alternatywnych, ligatur kontekstualnych oraz form stylistycznych takich jak swashe. Dodatkowo powstał zestaw kapitalików, które w zestawieniu z odmianą regularną tworzą hierarchię w tekście. Ma on zastosowanie w tytułach, podtytułach, krótkich tekstach, wyróżnieniach oraz plakatach, a także złożonych kompozycjach typograficznych.

Anna Kabuła

Temat dyplomu: Krój pisma – Filipinki
Data obrony: czerwiec 2015
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. Krzysztof Kochanowicz

Filipinki to pisanka kaligraficzna. punktem wyjścia były szkice wykonane flamastrem i pędzlem ze szpiczastą końcówką. Jest to font displayowy, dedykowany dla nagłówków i tytulariów.

Anna Kabuła – zajmuje się projektowaniem fontów, fotografią analogową i ilustracją.

Karolina Klat

Temat dyplomu: Identyfikacja wizualna festiwalu piwa „Beer Geek Madness” we Wrocławiu
Data obrony: czerwiec 2015
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: st. Wykł. Mieczysław Piróg

Logo składa się z logotypu stworzonego z autorskiego fontu oraz sygnetu w formie szyszki chmielowej wykonanego za pomocą rastra, co podkreśla unikatowy i nowoczesny charakter wydarzenia. Podczas Beer Geek Madness prezentowane są piwne eksperymenty browarów rzemieślniczych. System identyfikacji opiera się na spójnej kolorystyce oraz ukośnej kompozycji. Jego zadaniem jest zachęcenie odbiorcy do zapoznania się z piwnymi nowościami ale również uporządkowanie różnorodnych browarów promowanych podczas festiwalu. W skład dyplomu wchodzą również: katalog piw dostępnych na festiwalu, strona internetowa promująca wydarzenie, system ikon oraz ulotka promująca wydarzenie wraz z programem.

Karolina Klat – W projektowaniu zainteresowana prostymi formami i świeżymi rozwiązaniami. Laureatka pierwszej edycji Design Open Space oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień entuzjastycznie zajmuje się identyfikacją wizualną.