Dyplomy ASP 2015 – publikacje książkowe

Projekty
autorzy projektu:  Katarzyna GasińskaAleksandra JurekMarcin Mokierów-Czołowski
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Niebywałą popularnością w tym roku cieszyły się pracownie książki i ilustracji. Poniżej prezentujemy przeróżne projekty, każda publikacja potraktowana na swój indywidualny sposób.

Katarzyna Gasińska

Temat dyplomu: Książka pt. „Uprzątnięte morze, wynajęte skarpety i pani Masło” autorstwa Aglaji Veteranyi – fotograficzna interpretacja
Data obrony: Czerwiec 2014
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr Anna Machwic-Adamkiewicz

Publikacja jest zbiorem fotografii inspirowanych wybranymi tekstami Aglaji Veteranyi, rumuńskiej autorki wychowanej w rodzinie cyrkowej. Fotografie interpretują osobliwy, surrealistyczny charakter stworzonego przez pisarkę świata, nawiązując w subtelny sposób do motywów rodem ze świata dawnego cyrku. Celem publikacji było wprowadzenie odbiorcy za pomocą fotografii w niepowtarzalny świat, który stworzyła pisarka. Problem projektowy stanowiło stworzenie publikacji z zachowaniem odpowiedniej relacji – obraz tekst tak, aby każde z nich funkcjonowało w harmonii nie zakłócając swoich roli. W skład publikacji zostało wybranych 20 tekstów z całego zbioru liczącego ok 90 historii pisarki. Tekstom towarzyszy cykl fotografii inspirowanych wybranymi tekstami, które mają na celu wprowadzenie odbiorcy, za pomocą warstwy wizualnej w świat, który stworzyła pisarka. Starano się stworzyć taką narrację, która będzie równoległa do tekstów, oddająca ich osobliwy nastrój. Zdjęcia te przedstawiają wizje autorki w sposób niedosłowny, pozostawiając miejsce na indywidualne refleksje odbiorcy.

Katarzyna Gasińska – Rocznik 1990. Fotograf oraz projektant graficzny. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie na kierunku projektowanie graficzne zdobyła z wyróżnieniem tytuł magistra sztuki. Z aparatem nie rozstaje się odkąd ukończyła 15 lat. Zaowocowało to sukcesami w fotografii kreacyjnej oraz architektury wnętrz, dzięki której jej fotografie ukazały się w takich magazynach jak Voyage, Harper’s Bazaar Polska, Playboy, Futu Paper czy Wysokie Obcasy.

Aleksandra Jurek

Temat dyplomu: Przestrzenie Inspiracji
Data obrony: Czerwiec 2015
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. Mirosław Pawłowski

„Przestrzenie inspiracji” to książka, której motywem przewodnim są źródła inspiracji i ich rola w twórczości wybitnych przedstawicieli polskiej kultury. Poszukiwanie, praca nad dziełem i kwestia talentu to główne tematy, które pojawiły się w rozmowach. „Przestrzenie Inspiracji” to zapis czterech niezwykłych spotkań. Autorka wywiadów jest Katarzyna Kubacka. Za zdjęcia zamieszczone w książce odpowiadają Karolina Miądowicz i Michał Tokarczuk – fotograficzny duet z Poznania. Dla Wojciecha Eichelbergera podstawowym źródłem inspiracji jest pokora poznawcza i poszukiwanie. Krzysztof Zanussi inspiracji do opowiadania historii szuka w życiu codziennym. Andrzeja Seweryna inspirują ludzie, których podziwia, ludzie, którzy nauczyli go żyć oraz spełniać powołanie, jakim jest aktorstwo. Ewe Sobolewska przez całe życie inspirowała literatura, film i teatr, dzięki temu dziś jest bardzo ważną postacią dla świata animacji.

Aleksandra Jurek – Urodzona w 1991 roku projektantka grafiki użytkowej. Specjalizuje sie w projektowaniu książek i magazynów. Jej prace można było zobaczyć miedzy innymi na wystawie w galerii AT w Poznaniu „Książka i co dalej” oraz na V Międzynarodowym Festiwalu „Book Arsenal” w Kijowie. Od dwóch lat współpracuje z Festiwalem Filmów Niezwykłych. Koordynator i pomysłodawca Projektu Inspiracje.

Marcin Mokierów-Czołowski

Temat dyplomu: Przewodnik po wydawnictwach książek dla dzieci
Data obrony: Czerwiec 2015
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. Mirosław Adamczyk prof. ndzw. UAP

Praca zawiera opis 18 wybranych wydawnictw oraz ilustracje, które przeprowadzają odbiorcę przez świat książek, dodatkowym elementem jest mapa, która koresponduje z każdą ilustracją w książce. Rolą autora było zredagowanie artykułów i wywiadów, a przede wszystkim stworzenie oprawy graficznej. Przewodnik jest podsumowaniem świata wydawnictw na rok 2015, wielostronicowa publikacja powstała z potrzeby usystematyzowania kluczowych informacji na temat oficyn w Polsce. Ponadto publikacja ma na celu przybliżenie świata wydawnictw przede wszystkim rodzicom jako głównym pośrednikom pomiędzy młodym odbiorcą a książką, oraz ilustratorom jako potencjalnego pracodawcę i wszystkim zainteresowanym książką dobrze zaprojektowaną. Celem dyplomu jest również promocja i upowszechnianie czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi na problem dostępności książek dobrze zaprojektowanych. Przewodnik ma zabrać nas w podróż przez różne etapy, miejsca i ukazać wszechobecność książki, kieruje czytelnika do surrealistycznego świata na przemian z formalną częścią przewodnika.

Marcin Mokierów-Czołowski – Specjalizuje się w ilustracji wydawniczej, systemach identyfikacji wizualnej oraz plakacie.