Dyplomy ASP 2016 – identyfikacja

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

W dyplomach związanych z identyfikacją wizualną mamy do czynienia z kompleksowym potraktowaniem problemu projektowego przez twórcę. Często prace pokazują całościowe rozwiązanie wizerunkowe i ideowe danej instytucji czy firmy . Niejednokrotnie prace są autorskim pomysłem na wydarzenie, czy też działalność, która dopiero powstaje – co warto dostrzec oglądając prace w tym zestawieniu.

Marta Ikanowicz

Temat dyplomu: Promocja Ogrodu Botanicznego
Data obrony: luty 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: prof. Andrzej Nowaczyk

Na dyplom składają się: krótki, ilustrowany przewodnik, umożliwiający łatwą nawigację po Ogrodzie, ścieżki edukacyjne w formie składanych, kieszonkowych map wykonane z papierów z odzysku, zestaw piktogramów, plakaty, bilety, nawigacja po Ogrodzie. Barwne, nieco nierealne motywy roślinne wykorzystane w materiałach promocyjnych przedstawiają naturę przez pryzmat świata, w którym żyjemy – zdigitalizowanego i przepełnionego technologią.

Marta Ikanowicz – Projektantka graficzna, ukończyła Wydział Grafiki w warszawskiej ASP, a także Wydział Architektury Krajobrazu w SGGW. Zaabsorbowana twórczym rozwiązywaniem problemów, z wykorzystaniem sztuki w dziedzinach użytkowych. Wierzy, że dobry projekt to suma ostrożnie dobranych i dopracowanych detali. Na co dzień miłośniczka podróży i obcowania z naturą.
Justyna Baytel, Urszula Gumińska

Temat dyplomu: Oprawa graficzna i organizacja festiwalu studenckiego Fest design 2016 poświęconego relacjom projektowania graficznego i nauki.
Data obrony: grudzień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr hab. Jacek Mrowczyk

Zakres dyplomu to koncepcja, rozpoznanie problematyki, organizacja, a także kompleksowa oprawa graficzna, wraz z identyfikacją wizualną, scenografią, systemem komunikacji wizualnej i działaniami marketingowymi. Klucz wizualny bazował na idei połączenia dwóch światów (projektowego i naukowego).

Justyna Baytel, Urszula Gumińska – Projektowanie jest dla nich sposobem komunikacji, narzędziem do objaśniania i przybliżania treści. Dyplomy licencjackie były projektami na potrzeby nauki (Ula – narzędzie dla archeologów, Justyna – ekologia), wybierając temat magisterski zdecydowały się poruszyć zagadnienie szerzej i sprawdzić po co projektowanie nauce. Mimo różnic charakterów połączyła je chęć zmieniania świata, badania granic i kompetencji projektowania, co zaowocowało wspólnym dyplomem.
Aleksandra Misztela

Temat dyplomu: Projekt Kampanii Społecznej o Prawidłowej Postawie Ciała „Nie garb się”
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuki w Szczecinie
Promotor: dr hab. Ireneusz Kuriata, prof. nadzw.

Projekt graficzny kampanii obejmuje m.in. projekt serwisu internetowego, projekt broszur, ulotek, plakatów, naklejek i innych materiałów promocyjnych. Praca ma na celu zwrócenie uwagi na złe nawyki dotyczące przygarbionej postawy ciała oraz propagowanie właściwej postawy. Serwis internetowy, broszura oraz ulotki zawierają m.in. informacje o tym czym jest garb, skąd się bierze oraz podaje informacje o tym o czym trzeba pamiętać podczas codziennych czynności jak siedzenie, stanie czy leżenie, aby dbać o kręgosłup.

Aleksandra Misztela – Zajmuje się głównie projektowaniem serwisów internetowych i identyfikacji wizualnych. W wolnych chwilach rozwija swoje umiejętności w fotografii analogowej. Od 2016 roku asystuje w Pracowni Projektowania Wydawnictw i Publikacji Cyfrowych na Akademii Sztuki w Szczecinie.
Katarzyna Wieteska

Temat dyplomu: Identyfikacja wizualna wydawnictwa EXIT
Data obrony: wrzesień 2015
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: prof. nadzw. Sławomir Kosmynka

Koncepcja wydawnictwa EXIT opiera się na szeroko rozumianej idei ucieczki/wyjścia/oderwania się od rzeczywistości. Myśląc o tym co najmocniej działa na wyobraźnię czytelnika poza samą treścią książki i może stanowić jej dopełnienie oraz pogłębiać doświadczenia emocjonalne których dostarcza, wpadłam na pomysł stworzenia wydawnictwa łączącego książki ze specjalnie dobraną muzyką na płycie winylowej lub gotową do pobrania na urządzenie mobilne. Celem wydawnictwa EXIT jest przywrócenie do łask ilustrowanej prozy dla dorosłych oraz znalezienie kompromisu pomiędzy masową produkcją a rzemieślniczą jakością.

Katarzyna Wieteska – Projektantka specjalizująca się w projektowaniu publikacji oraz systemów identyfikacji wizualnych. Pasjonatka fotografii analogowej, pięknych książek oraz dobrej typografii. Jej prace można oglądać na wystawie „Nowa przestrzeń” w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (do 31 stycznia 2017), pojawiły się także w publikacji World’s Best Graphics wydanej w kwietniu 2016 roku przez Choi’s Gallery z Szanghaju.
Szymon Sawicki

Temat dyplomu: „Patrz Wrzeszcz” – system informacji wizualnej wspierający promocję dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz.
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: dr hab. Adam Kamiński

System został zaprojektowany aby zmienić dotychczasowe postrzeganie jednej z najstarszych historycznie i najciekawszej architektoniczne dzielnicy Gdańska (Wrzeszcz). Na podstawie opracowania „Wędrówki po Wrzeszczu” prof. Jakuba Szczepańskiego z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, oraz 6 letniego obcowania bezpośrednio wewnątrz dzielnicy, wykreowane zostały podstawowe elementy projektu (piktogramy) oraz zakres merytoryczny, który mógłby być przydatny w promocji dzielnicy. Piktogramy zastosowane bezpośrednio w przestrzeni publicznej w dyskretny i nieinwazyjny sposób mają nakierowywać nas po systemie.

Szymon Sawicki – Absolwent Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku.
Nikola Hahn

Temat dyplomu: Identyfikacja wizualna Triennale Grafiki w Krakowie
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr hab. Władysław Targosz prof.ASP, adj. dr Jakub Sowiński

Praca dyplomowa polegała na zaprojektowaniu logo dla Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, które posiadało problemy w sferze wizualnej tożsamości. Powstał swojego rodzaju grid do logo, który usystematyzował zarówno nazwę jak i naturalnie wpłynął na wygląd logotypów. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość wykorzystywania dwóch wersji językowych obok siebie. Każda edycja miałaby swój intensywny kolor, który zmieniałby się wraz z kolejną edycją wystawy.

Nikola Hahn – Mieszka w Krakowie gdzie od dwóch lat współtworzy Fuzz Studio – firmę zajmującą się projektowaniem graficznym, identyfikacją wizualną i brandingiem. Uwielbia ilustrację, dobry design oraz kocha psie towarzystwo.
Kalina Zatoń

Temat dyplomu: Elementy Systemu Informacji Miejskiej oraz Identyfikacji Wizualnej Transportu Publicznego w Częstochowie
Data obrony: kwiecień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr hab. Justyna Szklarczyk-Lauer

Projekt został stworzony z myślą o dwóch typach odbiorców: mieszkańca miasta oraz turysty. Przyjazna i czytelna wizualizacja ma na celu usprawnienie korzystania z komunikacji miejskiej przez mieszkańców, oraz zachęcanie turystów do szerszego zapoznania się z miastem i ułatwienie im orientacji w terenie. Projekt jest odpowiedzią na problemy istniejące w mieście, w którym brak czytelnych oraz funkcjonalnych elementów spójnego systemu informacji wizualnej, konsekwentnie wykorzystywanych w przestrzeni miejskiej.

Kalina Zatoń – Projektant o dwóch twarzach – wciąż nie może się zdecydować, czy zostać pełnoetatowym ilustratorem dla dzieci, czy poświęcić się perfekcyjnej czystości architektury informacji. Nie potrafi jednak pisać o swojej osobie.
Julianna Zych

Temat dyplomu: Materiały informacyjne dla akcji Wampiriada, promującej honorowe krwiodawstwo
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr Justyna Kucharczyk

Oddając krew możemy uratować czyjeś życie, jednak wiedza na temat krwiodawstwa wciąż nie jest wystarczająca. Głównym celem projektu było poprowadzenie dawcy przez proces oddawania krwi, zwiększając jego poczucie bezpieczeństwa i wiedzę na temat krwiodawstwa. Projekt powstał we współpracy z ogólnopolską studencką akcją zbiórki krwi „Wampiriada” i został częściowo wdrożony. Obejmuje materiały drukowane, wizualizację drogi dawcy w przestrzeni, serię infografik przeznaczonych do internetu oraz serię materiałów promujących akcję.

Julianna Zych – Absolwentka wzornictwa przemysłowego na ASP w Katowicach, stypendystka programu ERASMUS w École Supérieure d’Art et Design de Saint-Étienne, we Francji. Od 2015 r. prowadzi warsztaty dla dzieci na ASP w Katowicach. Kilkukrotnie sama oddała krew, co zainspirowało ją do stworzenia swojej pracy dyplomowej.
Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.