Dyplomy ASP 2016 – intermedia

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Dyplomów z wydziałów multimedialnych ciągle przybywa – jednak nie jest to najpopularniejszy trend wśród dyplomów na uczelniach projektowo-artystycznych. Projekty w kategorii intermedia można zaliczyć do szeroko pojętego pojęcia publikacji cyfrowych, które zahaczają często o UX i UI w bardzo profesjonalny sposób.

Klaudia Gołaszczyk

Temat dyplomu: Belly Bean detektor tętna płodu
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr hab. Andrzej Sobaś

Detektor tętna płodu to nieinwazyjne urządzenie diagnostyczne do monitorowania pracy serca, które pozwala ocenić dobrostan płodu. Ponad 78% kobiet ciężarnych odczuwa lęk o stan zdrowia swojego przyszłego dziecka, a możliwość wysłuchania bicia serca dziecka w domu daje duży komfort psychiczny. Belly Bean to kompleksowy projekt detektora tętna płodu, w skład którego wchodzi urządzenie, opakowanie oraz aplikacja. Zwrócenie szczególnej uwagi na ergonomię oraz intuicyjność formy pozwoliło na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Wykorzystanie nowych technologii zapewniło integrację z telefonem, dzięki czemu doświadczenie użytkowania stało się bardziej komfortowe niż w dotychczasowych rozwiązaniach dostępnych na rynku, oraz zostało poszerzone o dodatkowe funkcje i usługi, takie jak analiza i spersonalizowane rekomendacje dotyczące tętna oraz możliwość transmisji danych do jednostek medycznych umożliwiająca wsparcie i opiekę zdrowotną matki i dziecka na odległość.

Klaudia Gołaszczyk – projektantka wzornictwa przemysłowego. Od 2015 roku pracuje w pracowni projektowej CODE design, gdzie realizuje projekty urządzeń AGD i mebli. W 2016 roku otrzymała stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Finalistka konkursu Young Design 2016 i laureatka nagrody Zortrax. W 2015 roku uczestniczyła programie stypendialnym Erazmus w Wielkiem Brytanii, gdzie realizowała projekt koncepcyjny przy współpracy z marką Kenwood.
Magdalena Bartczak

Temat dyplomu: Kampania propagująca żywność Superfoods
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: Dr hab. Monika Krygier

Superfoods jest żywnością, która ma prozdrowotne właściwości dla ludzkiego organizmu. Kampania została oparta o motyw przezroczystości, niewidoczności i na kwestii dotyczącej małego wysiłku. Mimo, że superfoods nas otaczają to ich nie widzimy, wystarczy zatem wykonać drobny wysiłek, aby to zmienić. Strona internetowa dzieli się na część interaktywną i informacyjną. Na stronie internetowej można pobrać aplikację, która zawiera w sobie grę, funkcje odkrywania superfoods w przestrzeni oraz spersonalizowaną bazę danych.

Magdalena Bartczak – Projektantka specjalizująca się w komunikacji wizualnej.
Paulina Duźniak

Temat dyplomu: Interfejs użytkownika aplikacji mobilnej. „Czyli jak odnaleźć się na rynku szkoleń, kursów i warsztatów?
Data obrony: luty 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr Monika Wojtaszek-Dziadusz

Projekt aplikacji „Expand.me” jest odpowiedzią na problem dostępu do rzetelnych informacji o szkoleniach, kursach i warsztatach w interesującej nas branży. Wykorzystuje również rynkowe zapotrzebowanie na chęć rozwoju i samodoskonalenia się (zainteresowanie 76% ankietowanych). Aplikacja ma na celu rozwiązanie tego problemu poprzez zbieranie informacji o wydarzeniach „branżowych” w jednym miejscu, umożliwia ich kategoryzowanie oraz filtrowanie. Oddziela spotkania, które już się odbyły, od tych aktualnych. Dla lepszego zrozumienia – zarówno Użytkownika jak i istoty działania interfejsu, zostały przeprowadzone testy UX w trzech seriach – każdy z nich pozwolił na udoskonalanie oraz poprawę intuicyjności przyjętego systemu działania. Rezultatem projektu jest narzędzie umożliwiające wyszukanie oraz udział w wydarzeniu powiązanym z naszymi zainteresowaniami. Umożliwia zakup biletu, zapisanie wydarzenia „na później”. Zestawia wszystkie działania użytkownika w formie kalendarza. Co warto zauważyć, na ten moment jest to pierwsze rozwiązanie na świecie, które skierowało swoją uwagę na konkretny typ wydarzeń i niszę rynkową, która niezaprzeczalnie istnieje.

Paulina Duźniak – obecnie kontynuuje naukę na studiach 2 stopnia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – kierunek projektowanie graficzne. Przewodnicząca koła naukowego Kilo Designu. Typ działacza, perfekcjonisty i chorobliwego optymisty.
Joanna Wielgosz

Temat dyplomu: Something went wrong.
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Promotor: dr hab. Adam Panasiewicz

Something went wrong to instalacja video, która powstała w technice found footage film, wykorzystująca glitch art jako istotę działania projektowego. Tematem filmu są anomalie pogodowe i katastrofy naturalne, które w naukowym dyskursie uznawane są za błędy, prowadzące do innowacji zachodzących w środowisku naturalnym. Błąd wykorzystałam więc podwójnie – jako istotę tematyczną projektu oraz sposób jego kreacji. Widz samodzielnie za pomocą kliknięcia w odpowiednie przyciski na klawiaturze komputera wpływa na natężenie glitchu pojawiającego się na obrazie. Praca została wystawiona na Międzynarodowej wystawie i konferencji naukowej „ERROR in ART”.

Joanna Wielgosz – W kręgu jej zainteresowań na pierwszym miejscu znajduje się glitch art oraz footage film. Obecnie mieszka i pracuje w Lizbonie.


Patrycja Chyra

Temat dyplomu: „musical objects” – projekt interfejsu i opracowanie zasad działania audiowizualnego programu
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: prof. M. Oslislo

Głównym założeniem pracy dyplomowej było zaprojektowanie intuicyjnego programu do tworzenia dźwięków i kompozycji muzycznych, dla osób nieznających metod syntezy dźwięku. W widoku 2D i izometrycznym, użytkownik tworzy wizualną kompozycję, dźwięki natomiast rejestruje samolocik lecący między bryłami po narysowanej wcześniej ścieżce. Intuicyjny i przejrzysty interfejs ułatwia pracę w programie, a modułowy układ pozwala użytkownikowi dostosowanie go pod własne wymagania. Dopełnieniem projektu programu jest responsywna strona, prezentująca szatę graficzną i zalety programu. Użytkownik mógłby pobrać z niej program, wtyczki z fizyką, a także instrukcję.

Patrycja Chyra – Laureatka stypendiów, uczestniczka i organizatorka warsztatów artystycznych oraz projektowych. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem informacji, publikacji cyfrowych a także tworzeniem i edycją filmów animowanych. Od dwóch lat pogłębia wiedzę na temat emocji i percepcji muzyki. Za projekt animacji o tej tematyce otrzymała nominację do nagrody na 20 Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2015.
Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.