Dyplomy ASP 2016 – publikacja książkowa

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Staraliśmy się wybrać publikacje, które nie są banalnym odtworzeniem książki, która już od dłuższego czasu jest dostępna na rynku. Wybraliśmy projekty, które posiadają nienaganną i niebanalną formę graficzną – zwracając dużą uwagę na zaangażowanie autora/projektanta w daną publikację.

Anna Kaleta

Temat dyplomu: O komunikacji wizualnej w architekturze, projekt książki
Data obrony: grudzień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr hab. Tomasz Bierkowski

Celem projektu jest zwiększenie efektywności współpracy pomiędzy architektami a projektantami 2d – książka skierowana jest przede wszystkim do architektów, ale również projektanci znajdą tu przydatne informacje. Istotą książki jest pokazanie, że dziedzina komunikacji wizualnej jest w architekturze potrzebna, wpływając na zaspokojenie potrzeb użytkowników. Treści obejmują wybrane teksty i cytaty projektantów (np. Jorge Frascara, Victor Papanek, Tim Brown, Adrian Frutiger), autorski komentarz, ilustracje ułatwiające zrozumienie tematu oraz przykłady skutecznych rozwiązań projektowych, na styku tych dwóch dziedzin.

Anna Kaleta – Zajmuje się głównie projektowaniem publikacji, identyfikacji wizualnej oraz działalnością na styku architektury i komunikacji wizualnej. Projektowanie jest dla niej działalnością, która ma odpowiadać na rzeczywiste potrzeby użytkowników.
Joanna Pieczyńska

Temat dyplomu: Z natury
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: dr. hab. Artur Frankowski, prof. ASP

Po niewiarygodnym sukcesie ruchów typu slow coraz więcej konsumentów kupuje artykuły produkowane przez lokalnych wytwórców, robione przy użyciu zrównoważonych metod i technik rzemieślniczych. Książka w przystępny sposób opisuje sposoby naturalnego farbowania tkanin i zachęcała do ich stosowania. Publikacja wraz z próbnikiem, przeznaczona jest dla projektantów mody, designerów, kostiumografów, a także dla wszystkich zainteresowanych tradycyjnymi metodami barwienia.

Joanna Pieczyńska – Ukończyła Projektowanie Ubioru na ASP w Łodzi oraz Projektowanie Produktu i Komunikacji Wizualnej na ASP w Warszawie.
Barbara Bugalska

Temat dyplomu: Gdańsk alternatywny przewodnik
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: dr hab. Adam Kamiński

Celem pracy jest przybliżenie tematyki związanej z urbanistyką i architekturą w przystępnej formie graficznej – przewodnika. Treść przewodnika dopełniają zaprojektowane ilustracje, zdjęcia archiwalne, plany, reprodukcje makiet architektonicznych oraz rysunki. Kolorystyka została ograniczona do czterech kolorów, które w publikacji pełnią rolę nawigującą i informacyjną. Obwoluta książki została zaprojektowana jako plakat, będący wariacją na temat mapy, nie pełni ona funkcji informacyjnej.

Barbara Bugalska – Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studiowała również w Madrycie i Walencji. Posługuje się wyrazistym językiem graficznym, opartym na kontrastach, geometrii i abstrakcji. Szczególnie bliski jest jej temat miasta.
Grzegorz Samson

Temat dyplomu: Projekt fragmentu podręcznika do muzyki dla klasy IV szkoły podstawowej
Data obrony: lipiec 2015
Uczelnia: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie. Wydział Zamiejscowy Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku
Promotor: mgr Patrycja Podkościelny

Podręcznik prócz nauki muzyki edukuje również plastycznie. Na potrzeby publikacji opracowane zostały 4 ilustracje do piosenek: Dawida Podsiadło, U2, Adele, Obywatel G.C. Publikacja została uszyta metodą koptyjską, aby umożliwić rozłożenie książki na płasko.

Grzegorz Samson – Projektant graficzny, ilustracji i animacji. Nie wywodzi się z artystycznej rodziny, ale dopiął swego i jest grafikiem.
Olga Kawacińska

Temat dyplomu: Zielnik Czarodziejski
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: ad. Magdalena Wosik, as. Joanna Skrzypiec-Żuchowska

Zielnik Czarodziejski to książka autorstwa Józefa Rostafińskiego wydana w 1895r. Jest ona obszernym zbiorem przesądów na temat roślin, pochodzących z zielarskich i medycznych ksiąg z XVI-XIX w. Staropolski język oraz pełne magii wierzenia sprawiają, że dziś jest to niesamowicie ciekawa pozycja, pełna dziwnych, zabawnych i absurdalnych treści. Projekt składu typograficzny i oprawa odnoszą się do czasów wydania oryginału. Klasyczny i czytelny układ oraz zaokrąglone rogi oprawy obitej płótnem, nawiązują do przedwojennej stylistyki i introligatorki.

Olga Kawacińska – Projektuje, ilustruje, robi mydło, zbiera zioła, lubi dziergać na drutach i jeździć na rowerze. Wyzwaniem dla niej jest połączenie ze sobą różnych zainteresowań i pasji, aby stworzyć coś wartościowego.
Bartosz Mamak

Temat dyplomu: Opracowanie graficzne i przygotowanie ilustracji do bloga i książki
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. dr hab. Mirosław Adamczyk

Przedmiotem pracy dyplomowej było opracowanie graficzne bloga criminalfuture.com, w tym przygotowanie ilustracji do pojawiających się na nim tekstów, oraz finalnie – stworzenie publikacji książkowej. Blog poświęcony jest zagadnieniom z pogranicza filozofii, prawa i technologii oraz ma charakter popularno-naukowy. Ilustracje obok estetycznego wzbogacenia tekstu miały za zadanie oddać sens skomplikowanych konstrukcji myślowych, a tym samym – pomóc czytelnikowi go zrozumieć. W szerszej perspektywie projekt ten miał zwrócić uwagę na rolę ilustracji w publikacjach naukowych.

Bartosz Mamak – Doktorant na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Tworzy plakaty, ilustracje, książki, kroje liter i identyfikacje wizualne. Jest laureatem nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach graficznych w tym Srebrny Medal w Shenzhen International Poster Festival w Chinach, Brązowy Medal na 8. Virtual Biennale w Pradze, czy laureat Golden Bee Biennal Graphic Design w Moskwie. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce m.in.: Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i za granicą m.in.: Ekwadorze, Chinach, Grecji, Szkocji, Rosji, Macedonii, Hiszpanii.
Adrian Marchewka

Temat dyplomu: How to be like an American Graphic Designer
Data obrony: lipiec 2016
Uczelnia: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie – Wydział Sztuki
Promotor: mgr Ania Zabdyrska

„How to be like an American Graphic Designer” to publikacja, workbook – innymi słowy zeszyt ćwiczeń. Książka pełni funkcję edukacyjną, ukazuje życiorysy i twórczość wybranych 27 amerykańskich projektantów graficznych. Pod koniec każdego rozdziału znajduje się ćwiczenie do wykonania, dotyczące wybranego projektanta, skłaniające czytelnika do aktywnego działania, poprzez które odbiorca łatwiej będzie mógł zrozumieć i zapamiętać zawarte w książce informacje.

Adrian Marchewka – Interesuje się sztukami wizualnymi. Lubi dobrą kawę i wypady pod miasto.
Lena Achtelik

Temat dyplomu: Obscure Dictionary
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr Bogna Otto-Węgrzyn

Obscure Dictionary jest to książka artystyczna nawiązująca formą do słownika, zaprzeczającego swojemu utylitarnemu celowi jakim jest definiowanie słów, wyjaśnianie ich aby czynić je zrozumiałymi. Słownik przyjął formę luźno odnoszącą się do thesaurusa, słownika skupiającego synonimy angielskiego słowa obscure (łac. obscurus oznaczające coś ciemnego, to z kolei sięga wstecz do indoeuropejskich korzeni słowa, które wiązało się z zakrywaniem, przysłanianiem czegoś).

Lena Achtelik – Urodzona w 1989 roku w Polsce. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Katowicach z dyplomem w pracowni grafiki warsztatowej w 2008 roku. W roku 2011 uzyskała tytuł licencjata historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W roku 2016 zdobyła tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wykonując dyplom z wyróżnieniem w pracowni grafiki książki u dr Bogny Otto Węgrzyn oraz prezentacje dodatkowe z druku wklęsłego u prof. Jana Szmatlocha i malarstwa u prof. Zbigniewa Blukacza. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą.
Ewelina Szulik

Temat dyplomu: Dawne gry i zabawy na Górnym Śląsku
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr Anna Machwic-Adamkiewicz

Książka „Dawne gry i zabawy na Górnym Śląsku” to zbiór popularnych XX-wiecznych gier i zabaw występujących na terenie Górnego Śląska. Publikacja zawiera 12 różnych historii w ciekawy sposób przedstawiających rozrywki z okresu dzieciństwa dzisiejszych babć i dziadków, które wskutek mediatyzacji społeczeństwa zostały wyparte przez urządzenia elektroniczne. Aby skłonić młodego odbiorcę do zabawy, w książce oprócz treści właściwej, zamieszczono strony z instrukcją gry. Mają one zachęcić do podjęcia samodzielnej zabawy i interakcji między dziećmi na świeżym powietrzu. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim dla dzieciom, jednak może być także interesująca dla rodziców czy dziadków, którzy z pewnością pamiętają czym były kestle, strzelanie ze szlojdra czy kulanie felgi.

Ewelina Szulik – Urodziła się w 1991 roku na Śląsku. Absolwentka Ogólnokształcącego Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od najwcześniejszych lat uwielbiała rysować, a także słuchać bajek. Z pozoru błahe, dziecięce zainteresowania, stały się główną inspiracją, dzięki której zajęła się ilustracją dziecięcą.
Agnieszka Kumańska

Temat dyplomu: Introspekcja – książka artystyczna
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: dr hab. Marta Tomczyk

Praca dyplomowa to realizacja w formie książki artystycznej. Zatytułowana jest „Introspekcja” i stanowi interpretację powieści Josepha Conrada „Jądro Ciemności”. Projekt książki swym kształtem i formą nie tylko nawiązuje do graficznych zapisów kartograficznych, kształtów kontynentów, ale przede wszystkim ukazuje motyw katabasis, tj. zstąpienie bohatera do otchłani. Warstwy materiałów, nachodząc na siebie, tworzą metaforyczny obraz schodzenia w głąb jądra ciemności. Do pracy zostały wykorzystane materiały takie jak filc szary, filc gruby nakrapiany, tektura, plexi.

Agnieszka Kumańska – Interesuje się projektowaniem graficznym, designem oraz książką artystyczną.
Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.