Wydanie 9
Następne artykuły
Dyplomy ASP 2016 – wzornictwo
Wzornictwo to kategoria, która może zaskakiwać – prezentowane tutaj propozycje absolwentów często powodują uśmiech na twarzy oraz zadanie sobie pytania: „dlaczego ja tego tak nie zrobiłem/robiłam?”. Nie chodzi tutaj nawet o innowacyjność danej rzeczy, ale o jego ponowne przedefiniowanie, które doprowadza do większej użyteczności produktu, albo do jego większej estetyczności.
Olga Rogalska
Temat dyplomu: Kenkō – dozownik do dawkowania leków płynnych
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: dr hab. prof. ASP Krzysztof Chróścielewski
Kenkō to inteligentny dozownik do dawkowania leków płynnych. Wydziela dokładną dawkę, informując o konieczności jej przyjęcia we wcześniej zaprogramowanych odstępach czasu. Dozownik, będący obudową dla aptecznej butelki z lekiem i układu sterującego, jest urządzeniem wielorazowym, umożliwiającym wprowadzenie każdego leku płynnego. Końcówka z ruchomy lejkiem umożliwia dwojakie zażycie leku – wydozowanie preparatu za pomocą czujnika zbliżeniowego lub wypicie medykamentu z dozownika. Kenkō informuje o konieczności zażycia leku, wydając narastający komunikat dźwiękowy i świetlny. Dodatkowym elementem pomocniczym jest aplikacja mobilna, smart tagi, zestaw naklejek oraz fluorescencyjny wzór ułatwiający lokalizację dozownika w nocy. Kenkō usamodzielnia chorego w przyjmowaniu leku – przypomina o konieczności zażycia zapobiegając pominięciu lub przyjęciu niewłaściwej dawki medykamentu.
Olga Rogalska – Jest pasjonatką minimalizmu i natury. Ma to znaczący wpływ na realizowane przeze nią projekty. W tworzonych przedmiotach szuka rozwiązań zarówno dla problemów społecznych jak i tych, które wiążą się z postępującą degradacją przyrody. Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest dla niej wzornictwo skandynawskie i kultura japońska.
Karolina Hołdys
Temat dyplomu: Fotel ginekologiczny wraz z elementami towarzyszącego wyposażenia
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr hab. Jerzy Wuttke Prof. ASP.
Punktem wyjścia była krytyczna ocena istniejącego stanu wyposażenia gabinetów ginekologicznych i okoliczności towarzyszących badaniom, z samej natury intymnym. Zebrane informacje dotyczyły głównie sytuacji stresujących pacjentkę oraz budowania relacji pomiędzy lekarzem i osobą badaną. Badania te wykazały ogromny wpływ aranżacji przestrzennej gabinetu zabiegowego i jego wyposażenia dla wytworzenia ogólnej atmosfery zaufania i respektu. Osobnym problemem były rozważania ergonomiczne dotyczące usytuowania pacjentki oraz właściwej pozycji pracy osoby badającej. Wychodząc od graficznej analizy przebiegu wizyty w znanym sobie gabinecie, doszłam do propozycji alternatywnego porządku przestrzennego. Ten materiał był podstawą do zaprojektowania konkretnych przedmiotów. W efekcie powstały następujące komponenty: fotel ginekologiczny, stołek lekarski oraz wielofunkcyjny modułowy parawan, pełniący m.in. rolę przybornika lekarza.
Karolina Hołdys – Absolwentka Wydziału Wzornictwa w Katowicach oraz Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Organizatorka letnich warsztatów artystycznych dla dzieci oraz wykładowca w szkole rysunku dla kandydatów na kierunki projektowe ASP. Czynna projektantka, współpracująca z producentami oświetlenia oraz branży automotive. Prywatnie miłośniczka kryminałów, wydarzeń muzycznych oraz jazdy na rowerze.
Tomasz Kwolek
Temat dyplomu: Nowe materiały i technologie w instrumentach muzycznych. Projekt skrzypiec
Data obrony: marzec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr hab. Marek Liskiewicz
Projekt skrzypiec elektrycznych zakładał przede wszystkim próbę eksperymentowania z nowymi materiałami i technologiami, które do tej pory nie były powszechnie lub wcale wykorzystywane do budowy skrzypiec, m. in. magnez, druk 3D czy kompozyty. Istotną częścią projektu była także praca nad nową, interesującą formą instrumentu, w której wszystkie elementy takie jak: podbródek, żeberko, szyjka czy podstrunnica tworzą przemyślaną i spójną całość. Prezentowany instrument posiada wszystkie najważniejsze proporcje klasycznych skrzypiec umożliwiając tym samym grę na nim wszystkim skrzypkom nie wymagając specjalnego przystosowania. Najistotniejsze zmiany pojawiły się jednak w samej konstrukcji, chociażby w sposobie i długości elementu będącego „ramką” naciągającą struny. Ponad to, ażurowa konstrukcja nie tylko pozwala na rozchodzenie się dźwięku w każdym kierunku, ale także redukuje masę instrumentu dzięki czemu mieści się on w granicach wagi skrzypiec klasycznych, co z kolei jest bardzo istotne pod kątem komfortu gry.
Tomasz Kwolek – Miłośnik klasyki i nowych technologii, barista na emeryturze. „Less is more” – dwa kółka zamiast czterech (rolki są wyjątkiem).
Maria Jabłońska
Temat dyplomu: towarzywsko / sklepik szkolny – znane miejsce, nowa marka
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: Prof. dr hab. Jacek Cupryś, mgr Magdalena Jurkowska
Projekt przestrzeni “nieistniejącej” jaką jest mobilny sklepik szkolny, jest działaniem z pogranicza projektowania przestrzeni, ekspozycji, a równocześnie zaprojektowanym produktem. Sklepik szkolny przedstawiony został jako nowe miejsce z nową marką, nową jakością. Towarzywsko jest autorskim projektem będącym z jednej strony akcją społeczną mającą zainteresować dzieci i młodzież szkolną zdrowym odżywianiem, z drugiej zaś projektem drewnianego stoiska jakim jest drewniana, rozkładana walizka. Jest to prototyp walizki przechowującej poszczególne elementy stołu, który jest jednocześnie przestrzenią ekspozycyjną. Ideą projektu jest kreowanie przestrzeni “sklepiku szkolnego” w różnych miejscach, stąd projekt ma charakter składanego, przenośnego stoiska. Może to być w dosłownym tego słowa znaczeniu nowy kiosk w szkole, czy przestrzeń oferująca warzywne chipsy w szeregu obecnie bardzo modnych food-trucków na polach festiwalu czy targu śniadaniowego. Ze względu na łatwy montaż i mobilny charakter “walizka” może sprawdzić się również podczas rodzinnego pikniku czy spaceru.
Maria Jabłońska – Urodzona pierwszego dnia 1990 roku, w Bielsku nad Białą, leworęczna, ze skłonnością do częstego uśmiechania, z ciągłą energią i chęcią poznawania, działania, spotykania. Zainteresowana rzeczami niepospolitymi, aktywowaniem dobra, projektowaniem środowiska wokół, wizualizacją pomysłów, podróżami małymi i dużymi, piciem gorącego kakao, okolicami jazzu, skandynawskimi elektronicznymi dźwiękami; kolekcjonerka spotkań, dźwięków, obrazów, uśmiechów i rozmów.
Michał Biliński
Temat dyplomu: Estetyczne i wizerunkowe aspekty współczesnej protetyki
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: prof. Sławomir Fijałkowskii
Protetyka jutra nie będzie już tylko przedstawiana jako rozwiązanie oraz szansa na normalne życie dla ludzi zmagających się z niepełnosprawnością, stanie się sposobem na wyrażanie własnych myśli i emocji a dzięki dopracowanemu aspektowi wizualnemu protetyka będzie postrzega jako dziedzina sztuki. Projekt składa się z trzech koncepcji obudów na protezę podudzia, dedykowanych elementarnym sytuacjom w życiu każdego człowieka, w tym także osób niepełnosprawnych, które wymagają odpowiedniego stroju i dodatków. Obudowy składają się ze sztywnych paneli oraz elastycznych butów, wszystkie elementy powstały przy użyciu technologii druku 3D. Chwile codzienności, sportu i rekreacji a także chwile wyjątkowe determinują nasz wygląd a odpowiedni ubiór jest czynnikiem korzystnie wpływającym na komfort i pewność siebie. Sytuacja jest podobna u osób noszących protezę (w tym przypadku podudzia), które dzięki uzupełnieniu sztucznej kończyny odpowiednią obudową mogą odnaleźć się w danej sytuacji, lepiej akceptować własne „ja” a także być korzystniej postrzeganym przez pozostałe osoby.
Michał Biliński – Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej (2015), Wydziału Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2016)
Agnieszka Ciesielska
Temat dyplomu: Autorskie meble do obiektu wystawienniczego
Data obrony: lipiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: prof. Wacław Kowalski
Quattro to siedziska-rzeźby o nieregularnych, geometrycznych kształtach. Zestaw powstał z myślą o konkretnej przestrzeni – rewitalizowanym Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu i nawiązuje do jego architektury. Zrealizowany moduł jest najmniejszą z zaprojektowanych form. Głównym założeniem było uzyskanie wrażenia lekkości i transparentości przy jednoczesnym użyciu ciężkich materiałów takich jak profile stalowe i blachy perforowane.
Agnieszka Ciesielska – Uzależniona od mazania, wymyślania i wytwarzania. Na co dzień projektantka wnętrz, w wolnych chwilach grafik. Ma wielką słabość do małych rzeczy, lubi mieszać stare z nowym i często wraca do korzeni.
Anna Wójcik
Temat dyplomu: Przestrzeń pracy w małym mieszkaniu
Data obrony: maj 2015
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: dr Tomek Rygalik
Stół DESTA to projekt dedykowany małym mieszkaniom. Coraz więcej osób pracuje w domu, a małe metraże są gruntem szczególnie do tego trudnym ze względu na to, że pomieszczenie w którym pracujemy często spełnia dla nas więcej funkcji niż tylko przestrzeń do pracy. Wychodząc naprzeciw tym realiom zaprojektowałam biurko, które w łatwy sposób można przekształcić w wygodny stół nawet dla 6 osób. Kluczową wartością w projekcie jest również rozwiązanie na przechowywanie przydatnych przy pracy rzeczy w specjalnych pojemnikach, które w momencie zmiany funkcji chowają się pod blatem bez konieczności sprzątania – jednocześnie znajdują się idealnie w połowie stołu, dzięki czemu nie przeszkadzają siedzącym przy nim gościom. Projekt został sprzedany firmie Paged Meble i zaprezentowany podczas międzynarodowych Targów w Poznaniu Meble Polska.
Anna Wójcik – Finalistka międzynarodowego konkursu Make Me! 2015 podczas festiwalu Łódź Design, otrzymała wyróżnienie od firmy Meble.pl. Stypendystka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zuzanna Zakrzewska
Temat dyplomu: Zestaw elementów wyposażenia minimalnej przestrzeni użytkowej
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: prof. nadzw. Piotr Jędrzejewski
Na podstawie analizy ograniczonej przestrzeni Polskich balkonów oraz ich zastosowania powstał projekt SITSET. Jest to płaski, drewniany panel podwieszany do ściany, który poprzez odpowiednie otworzenie spełnia różne zadania. SITSET składa się z dwóch modułów: rozkładanego krzesła oraz stolika, który po metamorfozie również staje się krzesłem. Dzięki temu zestaw może pełnić funkcję krzesła ze stolikiem lub długiej ławy. Elementy zawieszone są na wcześniej zamontowanej do ściany listwy montażowej. Można swobodnie zmieniać ich ustawienie, bądź zdjąć, gdy nie są już potrzebne lub kończy się sezon. SITSET jest idealnym rozwiązaniem wyposażenia małej przestrzeni balkonu.
Zuzanna Zakrzewska – Fascynatka projektowania kinetycznego. W swoich projektach łączy ruch, ergonomię i codzienne życie człowieka.
Klaudia Kasprzak
Temat dyplomu: Tuoli – siedzisko z tworzywa sztucznego formowane metodą wtrysku mikrokomórkowego MuCell®
Data obrony: luty 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: prof. ASP Marek Liskiewicz
Tuoli to rodzina siedzisk bazująca na jednej podstawie wykonanej w technologii wtrysku. Elementem podstawowym jest taboret, który posiada możliwość dalszej rozbudowy. W specjalny sposób zaprojektowane oparcia są mocowane do dolnej powierzchni siedziska. Każda z konfiguracji posiada możliwość tapicerowania. Głównym założeniem projektu było zastosowanie nowatorskiej technologii spieniania mikrokomórkowego MuCell®, która przy zachowaniu właściwości mechanicznych znacznie obniża zużycie materiału i energii potrzebnej przy produkcji. Zastosowana jest jedna grupa tworzyw łatwo poddająca się recyklingowi.
Klaudia Kasprzak – Otwarty umysł i iskierka kreatywnego szaleństwa w oku. Chciałaby tworzyć produkty, które realnie wpływają na jakość naszego życia.
Agata Małek
Temat dyplomu: meble wyplatane SPLOT
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: Prof. dr hab. Jerzy Porębski
Tkactwo należy do najstarszych rzemiosł, podobnie jak plecionkarstwo, z którym technologicznie ma sporo wspólnego, uczy cierpliwości i wytrwałości, wymaga skupienia i sporej ilości czasu. Dostrzegając niszczejący potencjał materialnego dziedzictwa tkackiego, sukienniczego, lniarskiego w swoich regionach poszukiwałam projektu łączącego w sobie proste metody tkackie z nowoczesnym ich wykorzystaniem w projekcie mebli SPLOT. Projekt wyplatanego fotela łączy nowoczesną estetykę z tradycyjnymi wyrobami tkackimi. Dedykowany jest osobom ceniącym tradycję oraz wygodę. Uproszczenie procesu produkcji wyplatanego siedziska pozwala na mechanizację oraz umożliwia własnoręczne wykonanie go przez użytkowników. Możliwość personalizacji, jaką daje wybór koloru, wzoru materiału na siedzisko i koloru stelaża umożliwia dostosowanie wyglądu mebla do potrzeb wnętrz i przestrzeni o różnym charakterze.
Agata Małek – Jest ambitną i zmotywowaną młodą projektantką otwartą na nowe doświadczenia. Jej zdaniem projektowanie działa jako pomost między sztuką a nauką, gdzie możemy znaleźć piękne rozwiązania praktycznych problemów.
Klaudia Olejnik
Temat dyplomu: …nie tylko ogrodowe – rodzina mebli Roddy
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: dr hab. Jolanta Usarewicz-Oswian prof. zw. UAP
Rodzina mebli Roddy jest propozycją prostego, ergonomicznego rozwiązania funkcji siedziska nie tylko do ogrodu, po uzupełnieniu tapicerką może stanowić również wyposażenie wnętrz. Jego uniwersalny charakter znajdujemy w możliwości zaistnienia w różnych przestrzeniach, ale również w wymiarach czy nieograniczonej kolorystyce. Ekonomiczny aspekt jest jednak najważniejszym i to on wpływa m.in. na dobór materiałów, technologię, ale również końcową formę. Głównym założeniem było, aby rodzina Roddy stała się alternatywą dla „marketowych” mebli ogrodowych i była propozycją gotową do produkcji. Wstępna „kalkulacja”, w której brane pod uwagę było: zużycie materiału, piaskowanie, malowanie proszkowe oraz marża detaliczna na poziomie 30%, wykazała, że cena fotela na rynku mogłaby wynosić 149 zł.
Klaudia Olejnik – Projektuje z pasją, najchętniej opakowania. Na codzień pracuje w agencji reklamowej.
Anna Tomik
Temat dyplomu: Wyposażenie podróżnika – nomady
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: prof. Jan Kukuła
Plecak „Nomad” może Ci towarzyszyć podczas podróży, a także każdego dnia. Inspiracją do jego stworzenia była rosnąca grupa autostopowiczów. Większość z nich podczas podróży śpi w trudnych warunkach, zazwyczaj na plecaku lub przywiązuje go podczas noclegu do siebie. Produkt daje możliwość odpoczynku w niesprzyjających warunkach np. w poczekalniach (dzięki temu, że leżymy na swoich rzeczach są one zabezpieczone przed kradzieżą). Mata-leżanka, będąca jednym z elementów plecaka, może służyć jako osobna torba. Plecak składa się także z małej, odpinanej torebki oraz niewielkiej komory głównej. Można go zabrać jako bagaż podręczny do samolotu. Produkt jest oszczędny – może zastępować wiele rzeczy (np. torebkę, torbę na siłownię, plecak na laptopa, matę dla matki z dzieckiem).
Anna Tomik – W projektowaniu najbardziej interesuje ją „użyteczny” aspekt rzeczy. Ciekawi ją także sam stosunek człowieka do przedmiotu. Na codzień zmaga się z użytecznością produktów 2D, a poza godzinami pracy przemierza górskie szlaki.
Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.