Dyplomy ASP 2017 – fotografia

Projekty

Fotografia: intymna, własna, społeczna, dokumentalna… właściwie jakiej funkcji by nie pełniła – zachwyca.

Jakub Wysocki

Temat dyplomu: Przesilenie
Data obrony: wrzesień 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: prof. dr hab. Prot Jarnuszkiewicz

W życiu artysty moment przesilenia jawi się jako świadoma obserwacja własnego stanu świadomości, sekwencji zachowań w działaniach i myśleniu podczas procesu tworzenia, jak i samego aktualnego stanu zdrowia. Doprowadza to do badania mechanizmów zachodzących we własnym ciele i umyśle. Refleksja nad tożsamością, czasem, przeszłością i przyszłością.

Jakub Wysocki – artysta zajmujący się fotografią i mediami związanymi z instalacją, animacją oraz video. Absolwent Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoich działaniach obserwuje i świadomie analizuje zależności w najbliższej przestrzeni oraz środowisku.
Dominika Koszowska

Temat dyplomu: Dzikie oregano — cykl fotografii i książka fotograficzna o ziołolecznictwie w Polsce
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr hab. Piotr Muschalik, prof. ASP

Tematem pracy jest cykl fotografii oraz książka fotograficzna Dzikie oregano podejmujące zagadnienie ziołolecznictwa w Polsce. Zbiór fotografii i książka to efekt moich podróży po Polsce, opowieść o świecie roślin leczniczych a przede wszystkim to zbiór historii ludzi, którzy zajmują się ziołami. Jest to również opowieść o coraz większej potrzebie naszego powrotu do natury. Projekt był realizowany od grudnia 2015 do maja 2017 roku na terenie Polski. Celem było utrwalenie na fotografiach obecnego stanu ziołolecznictwa w Polsce oraz związanych z nim tematów - zielarzy, leczenie ziołami, wytwarzaniem leków ziołowych i pozyskiwaniem roślin leczniczych. Chciałam ocalić od zapomnienia osoby zajmujące się ziołolecznictwem i udokumentować to co za chwilę zniknie. W ramach projektu powstała licząca trzysta stron książka fotograficzna o wymiarach 205 mm × 270 mm, podzielona na dwadzieścia dwa rozdziały oraz wystawa z 15 wybranymi z cyklu fotografiami wydrukowanymi na papierze barytowym o rozmiarze 460 mm × 700 mm.

Dominika Koszowska – od dziecka marzyła o studiach na ASP, jednak dopiero przed czterdziestka zdecydowała się zrealizować to marzenie. Zaczynała praktycznie od zera ale zacięcie i praca nad sobą w czasie studiów dała jej liczne nagrody w konkursach z dziedzin plastycznych - miedzy innymi: Tuba Satyrica, Projekt na Zabawkę Przyjazną Dziecku, WKF National Geographic, CEWE Awards.
Katarzyna Ramocka

Temat dyplomu: Nie żałuję, że wcześniej nas nie było
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: dr Anna Kędziora, dr Michał Bugalski

Nieśmiała próba uporządkowania wspólnej przeszłości. Historia o mojej matce, która zawsze tęskni i o córce, która się boi. Obserwacja kobiety, którą kocham. Mój projekt to opowieść o kobietach, które wiedzą, że wcześniej nie było dla nich miejsca. Wiedzą również, że nigdy nie będą ze sobą tak blisko jakby tego pragnęły i nie mogą tego zmienić.

Katarzyna Ramocka – urodzona w 1992 w Janowie Lubelskim. Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Wrocławską Szkołę Fotografii afa we Wrocławiu. W swoich pracach skupia się na wspomnieniach, rodzinie. Sięga również po archiwa i bazuje na pamięci. Pracuje nad osobistymi projektami. W fotografii próbuje pokazać intymność, uczucia, emocje, relacje z ludźmi, własne doświadczenia. Podgląda nowych topografów i ich piękne dokumentalne krajobrazy.