Dyplomy ASP 2017 – ilustracja

Projekty

Większość autorów w tej kategorii od najmłodszych lat wiedziało co chce robić w dorosłym życiu – ilustrować. Myślimy, że się im udało.

Anna Lubińska

Temat dyplomu: #beautyforever
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: dr Katarzyna Łukasik i prof. Jadwiga Okrassa

Zbiór prac #beautyforever przedstawia wybrany pogląd na specyficzną kategorię jaką jest piękno. To jak je widzimy i gdzie poszukujemy w oparciu o specyficzny obraz kanonu piękna kreowany przez mass media stanowi pomysł pracy dyplomowej. Głównym źródłem idei stała się wynikająca z kultury konsumpcjonizmu i widoczna w mediach tendencja do urynkowienia wartości piękna. Naprzeciw tendencji łączenia głównie płci żeńskiej z tematem piękna w cyklu prac dyplomowych postanowiłam przedstawić wizerunki pięknych mężczyzn, a raczej kanon pięknego mężczyzny propagowany przez media lat 80. i 90. To próba zobrazowania piękna w odniesieniu do proklamowanego jeszcze do niedawna wizerunku mężczyzny – czarującego Casanovy, uwodziciela, łamacza damskich serc, lovelasa o pięknym, wysportowanym ciele. Wzorzec macho w obliczu nadchodzących zmian społecznych i kulturowych przemija i zastępuje go nowy ideał doskonałego mężczyzny, zupełnie różny od tego, który dotychczas obowiązywał.

Anna Lubińska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej prace to żart i powaga; mieszanka fantazji, zapału, naiwności i niepokoju.
Joanna Czaplewska

Temat dyplomu: Książka obrazkowa dla dzieci o historii Gdyni, pt. „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego”
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: prof. Janusz Górski

Praca ma przybliżyć młodemu czytelnikowi charakter niezwykłego dla Polski miasta i zachęcić do zgłębienia historii Gdyni. Bohaterem książki jest kot Antoni, który wędruje po Gdyni w ważnych momentach jej historii. Jest to możliwe, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że koty mogą żyć aż dziewięć razy. „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego” to publikacja, w której obrazy są kluczem do opowiedzenia historii, raz wypełniają całą rozkładówkę, a czasem mieści się ich kilka na stronie. W ilustracjach pojawiają się fragmenty archiwalnych fotografii z Muzeum Miasta Gdyni.

Joanna Czaplewska – absolwentka grafiki projektowej na Wydziale Grafiki w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorka ilustracji (wraz z Katją Widelską) do książki „Trzy, dwa, raz, Günter Grass” (2015) oraz „Z Brugii do Gdańska” (2017). Kocha Gdynię i morze oraz pięknie ilustrowane książki dla dzieci.Karol Banach

Temat dyplomu: Seria autorskich ilustracji do książki „Zły” Leopolda Tyrmanda z wykorzystaniem animacji GIF
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Promotor: prof. Sławomir Janiak

Dyplom ma na celu sprawdzenie jak ilustracje do dzieła literackiego, wzbogacone o ruch, nabierają nowych znaczeń i przekazują zupełnie nowe, nieoczekiwane treści. „Zły” Tyrmanda z świetnie opisanym światem powojennej Warszawy lat 50 stanowi doskonały materiał do zilustrowania. Była to zarówno przyjemność jak i ogromne wyzwanie. Musiałem planować kompozycje tak, by później można było je zaanimować, wprawić w ruch, zamienić na proste GIFy. Było to ciekawe doświadczenie, które, moim zdaniem będzie coraz popularniejsze w świecie nie tylko ilustratorskim. W ramach dyplomu zrealizowano 12 ilustracji i okładkę. Dodatkowo, 8 ilustracji wykonano w postaci animowanych Gifów w technice cyfrowej.

Karol Banach – polski ilustrator, urodzony w 1990 roku. Dzieciństwo spędził jak każdy chłopiec; najpierw samochodziki, później Lego i dinozaury, a na deser ołówek. To ten ostatni okazał się najlepszym kompanem i przyjaźń ta trwa do dziś. Owocem tego związku są prace dla wielu klientów, m.in. The Washington Post, American Express, IKEA, Samsung Polska, Idea Bank. Do rysowania słucha muzyki, czasem też śpiewa, ale to się raczej nie podoba.

Dalia Żmuda-Trzebiatowska

Temat dyplomu: Ilustrowana książka dla dzieci „Robook”
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: dr Anita Wasik

Projektem pracy licencjackiej jest ilustrowana książka dla dzieci „Robook”. Jest ona książką aktywnościową zawierającą wyłącznie czarno-białe całostronicowe ilustracje i niewielką ilość odręcznego tekstu. W ilustracjach schowane są nie tylko różnorodne zadania, takie jak labirynty, łamigłówki i rebusy, ale także wiele ukrytych elementów, pozostawionych do odnalezienia przez czytelnika.
Akcja książki rozgrywa się w Warszawie w roku 4017. Opowiada historię robota Roberta i jego drogi powrotnej do domu ze sklepu spożywczego. Robert odnajduje się w nieznanej części miasta i aby znaleźć drogę do domu, prosi inne roboty o pomoc, które w zamian za drobne przysługi wskazują mu odpowiedni kierunek. Robook w zamyśle jest formą niedokończoną, otwartą na wszelką interpretację odbiorcy, a później na jego inwencję twórczą, dobór środków, kolorów, nowych pomysłów, które gdy złączą się z materią książki stworzą nową niepowtarzalną wartość – nowy świat i opowieść.

Dalia Żmuda-Trzebiatowska – studentka studiów magisterskich na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pasjonuje ją projektowanie książek dla dzieci, w szczególności tych aktywnościowych, w których odbiorca tworzy dzieło w takim samym stopniu jak autor tekstu, czy ilustracji. Podkreśla wagę tworzenia relacji między autorem a odbiorcą – swoisty pomost między kreatywnością artysty a wyobraźnią czytelnika.Anna Kamińska

Temat dyplomu: Etno View – Ameryka Północna
Data obrony: wrzesień 2017
Uczelnia: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Promotor: dr hab. Nikodem Pręgowski

Etno View – Ameryka Północna to projekt, który jest autorską ilustracyjną interpretacją legend Indian Ameryki północnej. Celem pracy było przedstawienie najciekawszych i najważniejszych aspektów wierzeń Indian Ameryki Północnej w sposób ciekawy, jak również przystępny. Każda z wybranych legend została przedstawiona w formie Ilustracji obrazującej kluczowy moment danej historii. Następnie ilustracje te zostały wkomponowane razem tak by stworzyć „mapę świata” wierzeń Indian. Na planszy w łagodny sposób zmieniają się zarówno pory dnia i pory roku tak aby jak najlepiej odzwierciedlić przedstawione opowieści, jednocześnie zachowując spójność przedstawionego świata.

Anna Kamińska – w pracach inspiruje się twórczością symbolistów i surrealistów. Zakochana w światłocieniach, romansuje z różnymi formami wyrazu, od ilustracji, przez malarstwo aż po rękodzieło.
Natalia Jura

Temat dyplomu: CZARNY PUNKT
Data obrony: październik 2017
Uczelnia: Akademia sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr hab. Tomasz Daniec

Dyplom ten jest rysunkową opowieścią o dzieciństwie spędzonym przez autorkę w XIX-wiecznym dworze, a także o samym tym miejscu i procesie jego degradacji nierozerwalnie związanym z życiem mieszkańców budynku. Trzy centralne części pracy nawiązują do trzech wybranych i spisanych wspomnień, które w formie krótkich opowiadań zostały dołączone do dyplomu. Wspomnienia te opisują doświadczenia na granicy rzeczywistości i wyobrażeń, które tworzyły się podsycane przez niezwykłość samego miejsca, będąc jednocześnie rozważaniem nad relacją człowieka z miejscem i wpływem tej relacji na całe jego życie.

Natalia Jura – Pisaki, cienkopisy, ołówki i tusze są jej towarzyszami od najmłodszych lat. Na pytanie „Kim chciałabyś być, kiedy dorośniesz?“ zawsze odpowiadała, że chce być rysownikiem. W swoich pracach skupia się na osobistych obserwacjach i odczuciach ujmując je w senne, zatłoczone, komiksowo-surrealistyczne formy.Elżbieta Miciul

Temat dyplomu: Ilustrowana książka dla dzieci – „Coś w ten deseń”
Data obrony: wrzesień 2017
Uczelnia: Akademia Sztuki w Szczecinie
Promotor: dr Sylwia Godowska

„Coś w ten deseń” to projekt książki dla dzieci przedstawiający kultowe desenie w kontekście mody i rzeczywistości. Ilustracje zawarte w książce mają na celu w zabawny sposób wprowadzić dzieci w świat deseni, pokazać im składowe symbole każdego wzoru z osobna. Pokazują one, że deseń nie musi być tylko zdobieniem ubrań i materiałów, ale możemy go dostrzec w niepozornych na pierwszy rzut oka miejscach, rzeczach lub zjawiskach.

Elżbieta Miciul – twórczyni małej marki dziecięcej – Lalenki. Jej pasją jest ilustracja oraz tworzenie nietuzinkowych zabawek dla dzieci. Uwielbia podróże, najbardziej te autostopowe.
Magdalena Maliszewska

Temat dyplomu: Leksykon Legend Miejskich – ilustracje
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. dr hab. Mirosław Adamczyk

Leksykon legend miejskich jest próbą zebrania i zilustrowania najpopularniejszych historii, funkcjonujących jako plotka, przypowiastka czy też właśnie jako legenda miejska. Cechą charakterystyczną każdej z wybranych urban legends jest pewien absurd, co rozumiemy dopiero po namyśle, nieprawdopodobieństwo opowiadanej sytuacji. W swojej pracy zebrałam jedynie kilka historii, a zawarty w nich absurd za pomocą ilustracji próbowałam obrócić w czarny humor. Taka wydaje mi się specyfika legendy miejskiej: początkowo wciąga, intryguje, trochę przeraża, aby ostatecznie okazać się zabawną bzdurką.

Magdalena Maliszewska – z zamiłowania ornitolog, z wykształcenia grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Hoduje rośliny, ale marzy o papugach.