Dyplomy ASP 2017 – moda

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Kategoria moda pojawia się w naszym zestawieniu już po raz drugi. Jest to jedna z najbardziej zaskakujących kategorii zestawienia, niejednokrotnie prezentowane tutaj dyplomy bywają nieco szalone.

Marta Szypulska

Temat dyplomu: Ten jeden tylko dla Ciebie (dresoseksualni)
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: dr hab. Sławomira Chorążyczewska, prof. nadzw. UAP

Praca skupiająca się na kulturze przesytu oraz na zjawisku konsumpcjonizmu. Zaobserwowane przez autorkę problemy społeczne, wiążą się z tym czym jest moda w dzisiejszych czasach. Jak sama twierdzi dyplom jest również buntem przeciwko „jednolitej masie ulicznej”. Materiały użyte do projektu pochodzą z recyklingu.

Marta Szypulska – absolwentka ZSP w Lublinie, obecnie studentka drugiego stopnia UAP na wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. Swoje działania artystyczne kierunkuje w stronę projektowania ubioru unikatowego, przeznaczonego ludziom ulicy, niekonwencjonalnym indywidualistom oraz świadomym konsumentom mody. Inspiracje czerpie z futurystycznych wizji i świata natury.Nela Ćwiek

Temat dyplomu: Silma – kolekcja damskich ubiorów unikatowych
Data obrony: lipiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: prof. Barbara Hanuszkiewicz

Silma to kolekcja damskich ubiorów, wszystkie sylwetki opierają się o proste i klasyczne formy ubioru, większość bazuje na konstrukcji koszuli. Kolorystyka jest stonowana, dominują biele, szarości, róż i odcienie błękitu. Prostota formy i spokojna kolorystyka są tłem dla autorskiego haftu. Kolekcja jest nawiązaniem do współcześnie otaczających nas mediów społecznościowych, ciągłej obserwacji i zatracaniu intymności.

Nela Ćwiek – łodzianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od kilku lat pracuje jako projektant ubioru dla firm polskich i zagranicznych. Działa w ramach polskiego oddziału ruchu Fashion Revolution. W wolnym czasie lubi czytać, rysować i zasypiać na filmach.

Natalia Rejszel

Temat dyplomu: Kostiumy teatralne inspirowane tekstem dramatycznym Tadeusza Różewicza „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia.”
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: dr hab. Sławomira Chorążyczewska

Osiem kostiumów dla postaci „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia.” zostało zainspirowane stadiami dezintegracji drzewa zaatakowanego przez pasożyt. Wytyczona w procesie badawczym ścieżka schematyczna, obrazująca kolejne etapy rozkładu drzewa, pozwoliła na przełożenie zaobserwowanego cyklu na tkaniny.

Natalia Rejszel – absolwentka scenografii na UA oraz filozofii na UAM w Poznaniu. Jej dyplom magisterski został nominowany w 36. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz oraz wystawiony w Muzeum Śląskim w Katowicach w ramach wystawy półfinałowej konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala. Specjalizuje się w projektowaniu kostiumów oraz scenografii.

Aleksandra Lubos

Temat dyplomu: Kolekcja obuwia zapewniającego komfort osobom z deformacją stóp.
Data obrony: lipiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: dr hab. Agata Danielak-Kujda prof. ASP

Kolekcja obuwia zapewniającego komfort kobietom z deformacją stóp. Forma obuwia została zaprojektowana na specjalnym kopycie szewskim przystosowanym dla osób cierpiących na zniekształcenia w obrębie stopy. Schorzenia te powodują ból i dyskomfort oraz problem w doborze obuwia. Cechą zaprojektowanych butów jest poszerzone śródstopie oraz zaokrąglony czubek, który pozwala na naturalne ułożenie palców. Dzięki anatomicznej konstrukcji obuwia, wrażliwe miejsca stopy są chronione przed uciskiem i otarciami. Wnętrze obuwia jest miękkie i gładkie, pozbawione wyczuwalnych przeszyć. Kontrast kolorystyczny oraz miękkie, organiczne linie zostały tak poprowadzone aby optycznie wysmuklić szeroki kształt noska oraz odwrócić uwagę od zniekształconej stopy.

Aleksandra Lubos – Młoda projektantka z wielkimi marzeniami – od nowego roku planuje założyć własne studio projektowe. Świetnie czuje się w kreowaniu małych form ale lubi wyzwania i chętnie bierze udział w projektach o dużej skali.