Dyplomy ASP 2017 – publikacja

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Kategoria skupia najciekawsze drukowane projekty dyplomowe. Oprócz publikacji książkowych w zestawieniu znalazły się dwa magazyny.

Martyna Berger

Temat dyplomu: Polscy celebryci/polski show-biznes. Subiektywny leksykon ilustrowany
Data obrony: marzec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr hab. Justyna Szklarczyk-Lauer prof. ASP

Publikacja „Polscy celebryci / Polski show-biznes. Subiektywny leksykon ilustrowany,” jest formą wydawniczą mówiącą w ironiczny, nieco prześmiewczy sposób o znanych z tego, że są znani. Powstawanie książki poprzedziło długotrwałe poszukiwanie informacji na temat danych celebrytów oraz ich analiza. Bazą były liczne portale plotkarskie. Publikacja ma być formą rozrywki, ironicznym, wykonanym z przymrużeniem oka przeglądem prasy. Zawiera autorskie ilustracje, teksty oraz elementy wykonane metodą sitodruku.

Martyna Berger – najwięcej przyjemności sprawia jej identyfikacja wizualna, jednak to ilustracja działa na nią uspokajająco, więc stara się przemycać ją w swoich projektach. Podczas projektowania towarzyszy jej psiak Mania, a gdyby nie była dizajnerką zostałaby pewnie degustatorką czekolady.
Anna Kurdziel

Temat dyplomu: „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa – projekt książki
Data obrony: wrzesień 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: profesor Maciej Buszewicz

Projekt zakładał interpretację, przygotowanie oprawy graficznej i wykonanie modelu książki Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Powieść została rozbudowanado dwóch tomów, z których biały stanowi sama powieść Mistrza o Piłacie i ma inny charakter niż tom czarny, który zawiera resztę powieści. Biała książka utrzymana jest w estetyce nawiązującej do kultury prawosławnej (złocone ilustracje i smukła kolumna) i ma charakter dewocjonalny. Z kolei tom czarny, który zawiera wątek realiów Moskwy w latach 30-stych oraz wątek ingerencji Szatana w tę rzeczywistość, podzielony jest na dwie części stylistycznie, podążając za podziałem autora. Część pierwsza przywołuje klimat rosyjskiego konstruktywizmu poprzez wykorzystanie zdjęć i plakatów z epoki, natomiast druga zawiera ilustracje wykonane w stylu Aubreya Beardsleya, stanowiąc jasną opozycję do części pierwszej i ukazując dominację Szatana w Moskwie. Obie książki posiadają odpowiednio zaprojektowany system komunikacji, dzięki któremu możemy odnaleźć odpowiednią kolejność rozdziałów przy czytaniu – niemniej można też czytać każdy tom osobno, nie zaburzając porządku fabuły.

Anna Kurdziel – prężnie rozwijająca się projektantka i artystka, absolwentka wydziału grafiki ASP w Warszawie. Specjalizuje się w projektowaniu książek oraz ilustracji, a od dziecka największą jej pasją jest rysunek.
Noemi Markwas

Temat dyplomu: Viride
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Uniwersytwt Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. dr hab. Krzysztof Molenda

Viride (łac. viridis – nasycony zielenią) to magazyn zawierający historię ponad 100 letniej poznańskiej palmiarni – miejsca gdzie przeniesienie się do lasów amazońskich wymaga tylko przekroczenia progu szklanych, nienaoliwionych drzwi. Obejmuje walkę Adama Wajraka o puszczę i zachowanie rezerwatu Białowieża nietkniętego przez człowieka, to rozmowa o emocjach zamkniętych kwiatach i sile roślin z założycielami poznańskiej kwiaciarni kreującej nową jakość w swojej branży. Uwzględnia też kolekcję roślin najlepiej oczyszczających nasze powietrze z toksyn, wyselekcjonowanych w 1989 roku przez NASA i kolekcja roślin w pokoju przy ulicy Niegolewskich. Viride to dziewczyna z liściem, apel Olafura Elliasona o kolektywną walkę z ociepleniem klimatu i opowieść Kubańskiego farmera o tym, jak rośliny ukształtowały podnoszący się z kolan kraj, w którym wszyscy palą. Rośliny doniczkowe, puszcza, palmiarnia, kwiaciarnia, las, nie ważne w jakiej formie. Viride to wszystko co piękne, ciekawe, potrzebne, ważne i z florą związane.

Noemi Markwas – projektuje na Uniwersytecie Artystycznym oraz z poznańskimi Bękartami, fotografuje jako freelancer, kocha rośliny i zwierzęta.
Sarah Wisniewska

Temat dyplomu: (Nie)pamięć. O pamięci, zapominaniu i chorobie Alzheimera.
Data obrony: kwiecień 2017
Uczelnia: School of Form
Promotor: mgr Honza Zamojski

Książka zatytułowana (Nie)pamięć to próba zrozumienia doświadczeń osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera i podniesienia świadomości na ten temat poprzez metaforyczne ukazanie zjawiska utraty pamięci. Litery, znaki, słowa oraz zdania w publikacji podlegają stopniowemu zniekształceniu, powtarzaniu oraz zanikaniu, aż do momentu, w którym tekst staje się prawie niemożliwy do odczytania. Poza typografią, ważnym elementem publikacji są kolaże, utworzone na podstawie starych zdjęć bliskiej autorce osoby, która zachorowała na chorobę Alzheimera. Zarówno warstwa typograficzna, jak i obraz mają na celu pobudzenie u czytelnika takich emocji jak dezorientacja, zamieszanie i niecierpliwość, które są częstymi emocjami występującymi u osób cierpiących na ten typ demencji.

Sarah Wisniewska – absolwentka kierunku Communication Design na poznańskiej School of Form. Jej głównymi obszarami zainteresowań są grafika edytorska oraz fotografia. Jej praca dyplomowa została pokazana na takich wydarzeniach jak: Gdynia Design Days, Vienna Design Week oraz Dutch Design Week.
Amanda Rybicka

Temat dyplomu: Projekt layout’u magazynu „Livre Vert”
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Promotor: dr Marcin Urbańczyk

Głównym celem projektu było stworzenie spójnego oraz konsekwentnego layout’u magazynu. Autorski magazyn skierowany jest do młodych ludzi interesujących się szeroko pojętą naturą, nietuzinkową kuchnią, wystrojem wnętrz czy designem.

Amanda Rybicka – absolwentka Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Miłośnicza designu, typografii, dobrej kuchni oraz kotów.
Martyna Marzec

Temat dyplomu: Projekt publikacji kulinarnej
Data obrony: luty 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr hab. Monika Wojtaszek-Dziadusz

Tematem pracy był projekt publikacji kulinarnej przeznaczonej dla zainteresowanych kuchnią sezonową. Projekt zawiera propozycję okładki, layoutu książki, systemu piktogramów i ilustracje. Mając na uwadze wyniki analizy i ankiet, w książce zostały uwzględnione podstawowe informacje o każdym przepisie, a treść została podzielona na etapy i uzupełniona piktogramami. Aby nadać książce unikalny charakter, ilustracje powstały w technice akwarelowej, a następnie zostały poddane komputerowej obróbce. Makieta książki jest formatu B5, szyta bez dodatkowej okładki, co pozwala na swobodne otwarcie książki niemal na płasko bez obawy, że będzie się ona zamykać w czasie korzystania. Projekt miał na celu zachęcenie młodych osób do zdrowszego jedzenia i ułatwienia im wyboru odpowiednich warzyw i owoców w oparciu o sezonowość.

Martyna Marzec – mieszka w Krakowie. Kolekcjonuje stare książki dziecięce i nie tylko, ważne żeby miały ciekawą typografię, ilustracje albo chociaż ładny papier.
Joanna Ambroz

Temat dyplomu: „Cięcie – włosy ludu polskiego” – książka ilustrowana na temat wierzeń i przesądów dotyczących włosów w kulturze polskiej.
Data obrony: kwiecień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr Anna Machwic

Praca polegała na wykonaniu książki, od stworzenia koncepcji, znalezienia i przeprowadzenia analizy druków z XIX i XX odwołujących się do przesądów i medycyny ludowej na ziemiach polskich, znalezieniu pisarza, który opracował przesłane mu materiały, po zilustrowanie, wykonanie layoutu książki oraz prac edytorskich i składu introligatorskiego. Ilustracje odwołują się do Egona Schiele, przedstawiciela ekspresjonizmu wiedeńskiego oraz El Lissitzkiego, przedstawiciela myśli konstruktywistycznej. Książka porusza temat włosów na ziemiach polskich. Zawiera informacje na temat przyzwyczajeń, wierzeń, przesądów oraz aspektów społecznych w ich kontekście.

Joanna Ambroz – w 2016 obroniła dyplom licencjacki na Wydziale Projektowym ASP w Katowicach z oceną celującą, uhonorowana medalem rektora akademii. Została objęta mecenatem artystycznym ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, jest stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy oraz dwukrotnie otrzymała stypendium Rektora ASP w Katowicach. Brała udział w Pracowni Książki Nie-Obojętnej pod okiem Iwony Chmielewskiej i Joanny Concejo, czego wynikiem jest publikacja w książce „Puste miejsce przy stole”. Lubi dziwne tematy i dziwne jedzenie.