Dyplomy ASP 2017 – wzornictwo

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Innowacja, pomysłowość czy też redefinicja – to słowa które idealnie opisują projekty z kategorii wzornictwo. Idee zaprezentowane przez absolwentów uczelni niejednokrotnie nadają się do rozpoczęcia produkcji i wdrożenia w życie.

Weronika Żytko

Temat dyplomu: Siedzisko do pracy wykorzystujące balans ciała. OVINI – balance chair
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: prof. Jan Kukuła

Projekt jest odpowiedzią na problem: skąd bierze się ból podczas siedzenia. OVINI pozwala na balansowanie ciałem w każdej płaszczyźnie, jak również obracanie się na nim o 360°. Konstrukcja siedziska wykonana jest z drewna jesionowego, w ramie umieszczone jest łożysko z poliwęglanu, a w nim kulki chromowane ze stali łożyskowej, na których opiera się półkolisty kosz ze stali nierdzewnej, umożliwiający ruch. Naciągnięta guma kontroluje ten ruch, stawiając lekki opór, przez co użytkownik musi użyć siły mięśni do poruszenia się i balansowania ciałem na siedzisku.

Weronika Żytko – oprócz projektowania zainteresowana zdobywaniem doświadczenia w zarządzaniu projektami kulturalnymi. Uwielbia podróże, a raczej ich smakowanie. Zafascynowana zagadnieniami dotyczącymi świadomości ciała, w ostatnim czasie odrywa tajniki medytacji.Artur Denys

Temat dyplomu: Autorski projekt figur szachowych
Data obrony: luty 2016
Uczelnia: Politechnika Łódzka
Promotor: dr Maciej Jabłoński

Ideą projektu było stworzenie organicznego zestawu szachów, wykorzystujących druk 3D. Figury zaprojektowane od podstaw miały nadać nowej wartości estetycznej znanej grze planszowej. Ponadto plik w wersji cyfrowej może być reprodukowany w warunkach domowych dzięki technologii druku 3D. Całość projektu dostała swoją identyfikację wizualną oraz oprawę i opakowanie.

Artur Denys – projektant graficzny i ilustrator z Łodzi. Swoją pracę licencjacką z wzornictwa obronił w 2016 roku na Politechnice Łódzkiej. Na co dzień pracuje jako freelancer oraz studiuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.Natalia Majchrzak

Temat dyplomu: Mini szklarnia w domu/Here comes the sun
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: prof. Wacław Kowalski

Założeniem projektu było wprowadzenie do miejskich mieszkań zieleni i zachęcenie do stworzenia własnej uprawy ziół. Aby w pełni wykorzystać z reguły niewielką przestrzeń pomieszczeń typowych dla miejskiej architektury, mebel spełnia dwie funkcje: klasycznego stołu i szklarni zarazem. Zawsze świeże zioła mają dostateczną ilość światła dzięki wiszącej nad stołem lampie. Szklarnie można łatwo zastąpić kamienną płytą, zwiększającą powierzchnię stołu.

Natalia Majchrzak – absolwentka Architektury wnętrz, studentka Wzornictwa, finalistka konkursu Młodzi na Start 2017, fanka rock’n’rolla i prowincji.Zofia Zakrzewska

Temat dyplomu: ERGONOMIA 60+ zestaw narzędzi dla seniorów do uprawy ogrodu
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. dr hab. Bogumiła Jung

Projekt to zestaw narzędzi ogrodowych dla seniorów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów. Poprawiają one sposoby wykonywania manualnych czynności: kopania, grabienia oraz pielenia. Motywem łączącym całą kolekcję jest geometryzacja form oraz cienkie ścianki, które nadają wizualnej lekkości. Taki zabieg nadaje projektowi nowy wyraz i pozwala odbiec od powszechnie znanych kształtów akcesoriów ogrodowych.

Zofia Zakrzewska – absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym. Projektantka wnętrz z zamiłowaniem do funkcjonalnego designu oraz minimalizmu w każdej dziedzinie życia.
Agata Łobaczuk

Temat dyplomu: Woda w mieście – zestaw naczyń z kamionki
Data obrony: wrzesień 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr Anna Szwaja

Zestaw naczyń z kamionki przeznaczony do użytkowania i bezpośredniego spożywania wody z kranu. Koncepcja zrodziła się głównie po to, aby ograniczyć szkodliwy wpływ produkcji wody butelkowanej na środowisko naturalne. Naczynia zostały zaprojektowane z uwzględnieniem całego procesu użytkowego, tak aby woda z kranu była najkorzystniejsza ze względu na jej przeznaczenie (np. zawartość minerałów i kwestie smakowe – woda przeznaczona do picia, czy twardość, temperaturę – ta, używana do podlewania roślin). Aby przekonać najbardziej opornych przed spożywaniem kranówki, na Wydziale Mikrobiologii, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przeprowadzone zostały badania, polegające na dodaniu nanostruktur srebra w procesie szkliwienia dzbanka. Srebro dzięki swoim właściwościom bakterio, wiruso oraz grzybobójczym zapewnia bezpieczeństwo spożywanej z naczynia wody. Cały zestaw powstał w Zakładach Ceramiki Artystycznej w Bolesławcu a w jego skład wchodzi: zakrywany 1,5 – litrowy dzbanek (zawierający wewnątrz nanostruktury srebra); konewka; 2 kubeczki; wyciskarka do cytryn; zakrywany pojemnik (można w nim przechowywać np. dodatki smakowe jak zioła, owoce, ale także proszek wapienny – dodający wodzie minerałów; lub składniki korzystnie wpływające na rośliny, takie jak fusy po kawie, szyszki czarnej olchy czy torf); drewniana taca z deską, np. do ukrojenia plasterka cytryny.

Agata Łobaczuk – wierząca w wielkie idee i małe gesty. Uwielbia projektować, Pragę i swojego psa o imieniu Ozzy.Magda Gąsiorowska, Justyna Strociak

Temat dyplomu: IMMU
Data obrony: czerwiec 2015
Uczelnia: School Of Form, Poznań
Promotor: dr Oskar Zięta

IMMU, to projekt rękawa połączonego z niewielkim systemem pompowania. Jest odpowiedzią na problem nieefektywnego krążenia limfy w organizmie człowieka, szczególnie u kobiet, które przebyły zabieg mastektomii, w wyniku którego usuwane są węzły chłonne. Projekt to system szczelnie zamkniętych komór umieszczonych w rękawie. Każdy rękaw posiada dwa systemy komór, które są umieszczone po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ręki. Wprowadzone powietrze przepływa przez komory ruchem falistym kierunku serca imitując ręczny masaż, zwiększając regulację płynów, co wpływa na efektywność pracy organizmu, a w konsekwencji szybszą regenerację i usuwanie toksyn. IMMU jest rozwiązaniem stosowanym do wspomagania drenażu manualnego wykorzystywanego przez fizjoterapeutów lub przez osoby chore. Rękaw umożliwia samodzielny masaż nawet kilka razy dziennie bez nadmiernego wysiłku, w domu lub poza nim.

Magda Gąsiorowska, Justyna Strociak – autorki poznały się na wydziale Industrial design w School Of Form (2011). Od tamtej pory razem współpracują i wymieniają się inspiracjami. Ich projekty dwukrotnie znalazły się w finałach konkursu Make Me! w 2015 i 2016 roku oraz wystawiane były na licznych międzynarodowych wystawach i festiwalach m.in. w Eindhoven, Tallinie, Gdyni, Łodzi i Kolonii.


Maja Kozłowska

Temat dyplomu: Elektryczna łódka spacerowa. Alternatywa dla kajaka i roweru wodnego dedykowana na śródlądowe akweny Gdańska.
Data obrony: luty 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: dr Paweł Gełesz

Inspirując się bogatą historią Gdańska oraz potencjałem jaki kryje się w zwiedzaniu miasta szlakami wodnymi, powstała niewielka łódka motorowa z silnikiem elektrycznym. Niewielkie gabaryty łódki pozwalają na swobodne poruszanie się po akwenach w okolicach Starego Miasta. Do korzystania z łodzi podobnie jak do korzystania z kajaka czy roweru wodnego nie potrzebne są patenty żeglarskie. Intuicyjne sterowanie łodzią zapewnione jest dzięki joystickowi z systemu Volvo Penta Integrity Steering. Na łódce przewidziane zostały miejsca na bezpieczne schowanie plecaka podczas podróży oraz podręczny schowek na napoje czy aparat fotograficzny. Jednostka w swojej formie i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wpisuje się w obecny proces modernizacji Wyspy Spichrzów w Gdańsku.

Maja Kozłowska – absolwentka pierwszego stopnia studiów Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku obecnie kontynuuje studia na drugim stopniu. W swoich projektach stawia na proste i funkcjonalne rozwiązania.
Agnieszka Zygmunt

Temat dyplomu: Stanowisko do kangurowania niemowląt w warunkach szpitalnych
Data obrony: luty 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: prof. dr hab. Czesława Frejlich

Kangurowanie jest jedna z prostszych metod wspomagających hospitalizację noworodków, zwłaszcza wcześniaków. Mimo świadomości zalet metody, polskie szpitale nie są wyposażane w odpowiednie stanowiska. Mając na uwadze bezpieczeństwo dziecka oraz wygodę rodzica, powstał projekt fotela wraz z składanym podnóżkiem. Odpowiednie zastosowanie pianek wysoko-elastycznej i termoplastycznej, podnosi komfort, zapewniając cyrkulację powietrza oraz prawidłowe podparcie kręgosłupa. Antybakteryjna powłoka tkaniny sprawia, że fotel może być eksploatowany w warunkach szpitalnych.

Agnieszka Zygmunt – umysł ścisły zakochany w trójboju siłowym. Projektuje z myślą o najbardziej potrzebujących użytkownikach, chcąc zmienić ich życie na lepsze.


Tomasz Pawłowski

Temat dyplomu: Światło – odbicie i rozproszenie
Data obrony: czerwiec 2017
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: dr hab. Marzena Wolińska, prof. nadzw. UAP

Głównym założeniem było stworzenie oświetlenia, które wytworzy przyjazną atmosferę w pomieszczeniu, sprzyjającą wypoczynkowi. Wybór drewna na materiał wynika z jego naturalnego, ciepłego charakteru. Drewno jest odbłyśnikiem dla źródła światła, nadaje naturalnej, ciepłej barwy światłu. Rozproszone światło jest ważnym elementem projektu, jest znacznie przyjemniejsze dla oka od światła kierunkowego. Bardzo korzystne jest także obcowanie z naturalnym materiałem.

Tomasz Pawłowski – ukończył wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się badaniami nad wpływem oświetlenia na człowieka, projektując i własnoręcznie wykonując obiekty świecące.Paulina Sobczyk

Temat dyplomu: Meble inspirowane sztukami wizualnymi
Data obrony: lipiec 2017
Uczelnia: Akademia sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: Prof. ndzw. dr hab. Wacław Kowalski

DIVIDO to projekt mebla będącego parafrazą konstruktywistycznych obrazów, geometrycznych rzeźb i instalacji. Założeniem projektowym było stworzenie plastycznej i zarazem funkcjonalnej formy meblowej, przeznaczonej do użytku w niewielkich przestrzeniach mieszkalnych. Projekt DIVIDO to forma parawanu, który umożliwia wydzielenie pokoju na małej powierzchni mieszkalnej. Mebel jest dwustronny, dzięki czemu może doskonale strefować przestrzeń, zachowując przy tym swoje funkcje. Może równocześnie pełnić rolę toaletki i garderoby. DIVIDO składa się z dwóch szafek, obrotowego lustra z tablicą korkową, filcowych kieszeni i wieszaka na odzież.

Paulina Sobczyk – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Oprócz projektowania wnętrz i mebli, interesuje się również malarstwem abstrakcyjnym oraz sportem.


Marta Wota

Temat dyplomu: Projekt osobistego pojazdu miejskiego
Data obrony: lipiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: dr Bogusław Krzciuk

Projekt jest reakcją na współczesne tendencje urbanistyczne, zmierzające w stronę redukcji ruchu samochodowego z serc miast na rzecz rozwoju komunikacji publicznej i rozbudowy infrastruktury drogowej pod alternatywne środki transportu. Wpisuje się w trendy slow life, ściśle powiązane z aktywnym i zdrowszym trybem życia. To pojazd dla mieszkańców miast, z którym można swobodnie podróżować komunikacją miejską, zabrać na zakupy oraz przewieźć niewielki bagaż. By zminimalizować anektowaną przestrzeń, zaprojektowano zupełnie nowy system składania, pozwalający na maksymalne wypłaszczenie formy produktu oraz dynamiczną zmianę pozycji hulajnogi w relacji złożona-rozłożona za pomocą jedynie dwóch przycisków. Prototyp projektu został zbudowany w technologii druku 3d połączonego z naturalną sklejką.

Marta Wota – W realizowanych projektach dba o emocje użytkownika. Zwraca szczególną uwagę na detale, dobór materiałów i jakość wykonania. Podczas pracy nieustannie modeluje i testuje pomysły. Interesuje się projektowaniem świadomym ekologicznie i nowymi technologiami.Martyna Mieszko

Temat dyplomu: Projekt mebla wypoczynkowego wspomagającego domowy trening we współpracy z Dobroteką
Data obrony: lipiec 2017
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr hab. Jerzy Wuttke, prof. ASP

Projekt mebla tapicerowanego, przeznaczonego do biernego oraz aktywnego wypoczynku w salonie. Problemem, z którym boryka się wiele osób dbających o formę poprzez ćwiczenia w domowych warunkach, jest brak wolnej przestrzeni​. Próbą odpowiedzi na zaistniały problem jest zaaranżowanie mebla jako obiektu do wykonywania ćwiczeń, którego lekka, prosta konstrukcja pozwoli na szybkie przekształcenie strefy wypoczynku w strefę aktywności fizycznej.

Martyna Mieszko – Projektantka produktu oraz grafiki. Szuka optymalnych rozwiązań pomiędzy funkcją a formą. Jej praca to przede wszystkim pasja, którą rozwija biorąc udział w różnorodnych projektach, konkursach i warsztatach. Laureatka ogólnopolskich konkursów projektowych, m.in. głównej nagrody 9. edycji konkursu Kler „Wizja Wypoczynku”. Jej praca dyplomowa realizowana we współpracy z Dobroteką została zaprezentowana na wystawie podczas Salone del Mobile Milano 2017 na wystawie „Polish design Tomorow is today”.Szymon Skiba

Temat dyplomu: Projekt koncepcyjny tramwaju autonomicznego
Data obrony: kwiecień 2017
Uczelnia: Politechnika Krakowska
Promotor: dr inż. hab. Marek Babeł

W ramach dyplomu zaprojektowany został autonomiczny tramwaj, który łączy rozwiązania z branży samochodowej oraz automatycznych pojazdów szynowych. Projekt pracy dyplomowej polegał na stworzeniu koncepcyjnego projektu pojazdu modułowego (wewnątrz jak i zewnątrz), opracowaniu schematu działania zajezdni automatycznej oraz infrastruktury.

Szymon Skiba – Inżynier wzornictwa przemysłowego, który ostatecznie wylądował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez wiele lat pasjonat grafiki, dzisiaj już myślący w trzech wymiarach.