Katowice Street Art Festival

Wydarzenia

Organizatorzy Katowice Street Art Festival otwarcie mówią że ich wydarzenie to pochwała miasta i święto miejskości. Festiwal organizowany jest już od czterech lat i jak sama nazwa wskazuje odbywa się na śląsku. To nie tylko wydarzenie kulturalne, ale przede wszystkim społeczne. W ramach festiwalu realizowane są projekty zaproszonych artystów, odbywają się również warsztaty, wystawy oraz koncerty. Katowice gościły takich twórców jak: Boogie, MOBSTR, Eltono, Sten Lex, SpY, Tellas, Filippo Minelli, Roberto Ciredz, Ludo, Swanski, Tellas, M-City, Roa, Escif, Olek, Mark Jenkins, KILO, Drobczyk, nespoon, 108, Dan Witz, Aryz, Sepe, Ciahciah i wielu innych.

Pierwsze dwie edycje były wprowadzeniem Festiwalu w przestrzeń Katowic, a co się z tym wiąże, procesem oswajania z działaniami tego rodzaju. Odbywały się warsztaty, a znaczna część prac miała wydźwięk estetyzujący – stanowiły miejską dekorację, urozmaicając tkankę miejską. Od kolejnych edycji festiwalu społeczeństwo wymaga coraz większego poziomu prac i większej ilości murali upiększających miasto. Chyba teraz nikt nie potrafi sobie wyobrazić Katowic bez street artu.

Co najważniejsze, Festiwal stał się miejscem poważnej debaty, która zadała trudne pytania, a zarazem nie bała się konfrontacji z miastem i jego mieszkańcami. Chcąc nadal się rozwijać i coraz głębiej wnikać w miejską przestrzeń, postanowiono przekształcić incydentalny charakter wydarzenia w projekt artystyczny, którego trzon stanowią rezydencje artystów. Taka formuła pozwala na dokładniejsze poznanie charakteru miasta, wydobycie jego ukrytych lub zapomnianych historii, eksplorowanie jego potencjału i przekształcanie ich w zupełnie nową jakość.

Pozostając na obranej ścieżce, Katowice Street Art Festival chce zapraszać artystów trudnych, prowokujących, działających na marginesie działań ulicznych, ale podejmujących ważne kwestie - zarówno w kontekście samego street artu, jak i przestrzeni miejskiej oraz zmian w niej zachodzących. Taka postawa pozwoli zachować czujność i krytyczność spojrzenia, pobudzając tym samym dyskurs dotyczący street artu. Umożliwi to zredefiniowanie jego znaczenia i roli, co w obecnym momencie jego rozwoju wydaje się być niezbędne.

Film promujący Katowice Street Art Festival 2014

Film promujący z poprzedniej edycji festiwalu.

Będziemy Was na bieżąco informować co dzieje się na Katowice Street Art Festival, śledźcie Font, nie czcionka! na bieżąco.

Data: 
Od 16 maja 2014 do 25 maja 2014
Miejsce: 
Przestrzeń miasta Katowice, szczegółowe informacje na www.katowicestreetartfestival.pl