Model Young Package 2019

Artykuły

Zabawa, doświadczenia z rozpakowywaniem i ekologia. Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań przedstawia ogłosił wyniki.

W jaki sposób najlepiej zapakować produkt, aby w Tobie wzbudził zainteresowanie i aby samo otwieranie sprawiało Ci przyjemność? Najlepsze rozwiązanie zaprezentował Maciej Jander z Polski ze swoim pomysłowym i zabawnym opakowaniem na kosmetyki. Odniósł sukces w międzynarodowym konkursie projektowania opakowań Model Young Package z tegorocznym tematem Doświadczenia z rozpakowywaniem, do którego przystąpili projektanci z 66 krajów.

Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań dla projektantów i studentów organizuje firma Model Group. Konkurs jest największym tego typu konkursem na świecie i daje uczestnikom jedyną w swoim rodzaju możliwość porównania swych propozycji w międzynarodowej konkurencji.

Tegoroczny konkurs wezwał projektantów do zastanowienia się nad połączeniem opakowania, funkcji, ekologii i doświadczeń związanych z rozpakowywaniem. Pojawiały się propozycje oparte na ilustracjach, obróbce papieru lub na dobrze opracowanym mechanizmie. Jedni kładli większy nacisk na ekologię, inni natomiast na kompleksową ochronę produktu.


Maciej Jander – nagroda główna i 1 miejsce w kategorii Unlimited – Māori
Na pierwszy rzut oka klasyczne pudełko w kształcie prostopadłościanu, które ma służyć, jako opakowanie na 3 produkty kosmetyczne. Główną koncepcją projektu jest wypełnienie całej objętości prostopadłościanu. Dla każdego produktu kosmetycznego zostało przygotowane pudełko w nietypowym krystalicznym kształcie, które swą barwą pasuje do zapachu produktu kosmetycznego. Wszystkie 3 kształty są następnie złożone w prosty równoległościan.


Magdalena Cieślak i Jarosław Luczak – 2 miejsce w kategorii Unlimited - POP UP CARD / TWIST WATCH / Reusable opening for small products.
Opakowanie na małe obiekty z innowacyjnym zamykaniem. Pudełka wielkości karty, które na tylnej stronie mają mechanizm, cały z papieru, który umożliwia łatwe otwieranie, wyciąganie i zamykanie. Autorzy prezentują opakowanie oparte na trzech typach śrubek, każde dla innego typu zamykania. Należy dodać, że pudełka można ponownie wykorzystać, więc autorzy pomyśleli także o naszym środowisku.


Denisa Novobilska – 3 miejsce w kategorii Unlimited – Sen Kopciuszka.
Pudełko, ozdobione motywami bajki. Papier zachowujący kopciuszkową skromność z niespodzianką w środku. Pudełko tworzą dwie części, górna część służy, jako wieczko, dolna część jest przeznaczona na umieszczenie zawartości. Dzięki sztywności papieru autorka osiągnęła efekt sprzyjający chwili zaskoczenia.


Ondřej Fiedler – 1 miejsce w kategorii High Schools – Radość z rozrywania.
Swoje cylindryczne opakowanie na okrągłe ciastka (np. Disko) stworzył w taki sposób, aby radość trwała znacznie dłużej. Dobrze już znany „zrywany pasek” jest tutaj użyty w położeniu spiralnym, czyli niemal na całej szerokości opakowania, w ten sposób czas jego odrywania jest dłuższy. Użytkownik może cieszyć się wspaniałym uczuciem rozpakowywania każdego ciastka, każdy kawałek wymaga „oderwania”.


Jaroslava Straková – 2 miejsce w kategorii High Schools – Opakowanie dźwiękowe na klawesy.
Opakowanie na drewniane klawesy, dobrze znane wszystkim z lekcji muzyki. Zamiast standardowego pudełka na klawesy, które się wyrzuca, wymyśliła opakowanie, na którym można za pomocą klawesów grać. Wykorzystała tektury faliste i stworzyła z niej proste minimalistyczne prostopadłościany, w których można umieścić klawesy, a jednocześnie można na wypustkach pudełka grać. Dźwięk powstaje, kiedy przejeżdżamy po opakowaniu produktu, i tym samym propozycja doskonale prezentuje tegoroczny temat konkursu.


Pavlína Kubínová – 3 miejsce w kategorii High Schools – Opakowanie na samochodzik.
Opakowanie na samochodzik umożliwiające rozpakowanie go jednym ruchem. Przy pociągnięciu za pasek startowy górna część opakowania podnosi się i zabawka sama wychodzi z opakowania. Jednocześnie pudełko ma funkcję garażu, to prosty równoległościan z nadrukiem przywodzącym na myśl wyścigi samochodowe. Idealnie współpracuje z momentem radości i zaskoczenia, które mogą się powtarzać.

Najlepsze prace z konkursu można zobaczyć do 4 października w Galerii Czechdesign, Vojtěšská 3, Praga 1.