Smart Forest City Cancun

Projekty
autor projektu:  Stefano Boeri
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Smart Forest City Cancun zaprojektował włoski architekt Stefano Boeri. Ekologiczne „Miasto w mieście” ma powstać nieopodal meksykańskiego kurortu.

Zielone miasto ma zostać wybudowane na działce o powierzchni 557 hektarów. Według planów ma pomieścić 130 000 mieszkańców i zawierać 7,5 miliona różnego rodzaju roślin wybranych przez botanika i architekta
krajobrazu Laurę Gatti. Natura ma współistnieć z budynkami mieszkalnymi, biurowcami, centrami handlowymi i szkołami, których fasady lub dachy mają być również zielone.

Ekologiczna inwestycja ma być całkowicie samowystarczalna w zakresie żywności i energii. Zostanie ona otoczona panelami słonecznymi i polami uprawnymi, które będą nawadniane wodą z podwodnej rury morskiej. Transport w mieście ma być całkowicie elektryczny. Szacuje się, że roślinność w mieście pochłonie 116 000 ton dwutlenku węgla z 5 800 ton CO2 rocznie.

Celem architekta było stworzenie „ekosystemu miejskiego, w którym natura i miasto są ze sobą powiązane i działają jak jeden organizm”.

Inteligentne miasto ma być ośrodkiem prowadzenia zaawansowanych badań skupiających się na innowacjach technologicznych i jakości środowiska. Swoje miejsce mają tu znaleźć międzynarodowe organizacje i firmy zajmujące się kwestiami zrównoważonego rozwoju i przyszłością naszej planety.