V Foto Art Festival

Wydarzenia

Już 11 października rozpoczyna się V Foto Art. Festival. Do Bielska-Białej zawitali artyści światowej klasy, sztuki. Obok głównych wystaw festiwalu, można także wziąć udział w warsztatach oraz spotkaniach z artystami. Przewidziana jest również wystawa Foto Open, na której zaprezentowane są prace fotografów amatorów.

Już 11 października rozpoczyna się V Foto Art. Festival. Do Bielska-Białej zawitali artyści światowej klasy, sztuki. Obok głównych wystaw festiwalu, można także wziąć udział w warsztatach oraz spotkaniach z artystami. Przewidziana jest również wystawa Foto Open, na której zaprezentowane są prace fotografów amatorów.

Sylwetki niektórych artystów:

Raúl Belinchón (Hiszpania) “Czuję, że żyję”– jeden z ważniejszych światowych fotoreporterów średniego pokolenia, zdobywca wielu prestiżowych nagród.

Andrejs Grants (Łotwa) “Wokół Łotwy” – fotografik i wykładowca, jeden z najbardziej uznanych dokumentalistów łotewskich, wierny klasycznej, analogowej fotografii czarno-białej, krytycznie analizujący zastaną rzeczywistość, tematem jego zdjęć są przede wszystkim ludzie.

Francesco Zizola (Włochy) “Pozory mylą”– Znakomity fotoreporter. Kilkakrotny laureat World Press Photo. Założyciel agencji NOOR. Dokumentuje największe światowe konflikty, koncentrując się na aspektach humanitarnych. Założyciel centrum fotografii cyfrowej w Rzymie, promującego fotografię poprzez wystawy, publikacje, warsztaty i wykłady.

Andreas H. Bitesnich (Austria) “Głębsze odcienie NYC - Tokio” – fotografik i muzyk, jeden z największych współczesnych komercyjnych fotografów aktu, mody i portretu. Jako wypowiedź osobistą traktuje jednak fotografię dokumentalną.

Michel Vanden Eeckhoudt (Belgia) “Gorzko-słodkie”– należy do znanej, międzynarodowej fotograficznej Agencji „VU”, znany w świecie jako autor wyjątkowych, psychologicznych portretów zwierząt i ich właścicieli (głównie psów) oraz dowcipnych fotoreportaży z Europy.

Ragnar Axelsson (Islandia) „Ostatnie dni Arktyki” – wybitny, uznany w świecie dokumentalista Arktyki (pejzaże, ludzie, zwierzęta), czołowy fotografik Islandii.

Xiao Zhang (Chiny) “Wybrzeże” – Dokumentalista młodego pokolenia, szukający odpowiedzi na pytanie co to znaczy być Chińczykiem w dzisiejszych czasach. Wymieniany na listach najciekawszych współczesnych fotografów światowych. Jego zdjęcia to krytyczna obserwacja zmian zachodzących w społeczeństwie, powodujących odczłowieczenie.

Jaroslav Kučera (Czechy) “Retrospektywa”– wybitny fotoreporter, więziony za dokumentowanie obchodów rocznicy sowieckiej okupacji w Czechosłowacji, twórca agencji Signum i członek znanej agencji Bilderberg, podążający nurtem fotografii humanistycznej, patrzący na ludzi z przymrużeniem oka, ale z ciepłym zrozumieniem.

Tomasz Tomaszewski (Polska) “Pojedynczo i zbiorowo” – Uznany dokumentalista i fotoreporter prasowy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Publikował zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i w największych magazynach zagranicznych, m.in. w: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic. Główny konsultant jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Więcej informacji na stronie organizatora www.fotoartfestival.com – informacje na temat wystaw, warsztatów i spotkań z artystami.

Serdecznie zapraszamy, na podróż po kilkunastu galeriach w Bielsku-Białej w ramach jednego z największych festiwali fotografii w Polsce.

Data: 
Od 11 października 2013 do 27 października 2013
Miejsce: 
Galeria Bielska BWA, Galeria Sfera, Galeria Fotografii B&B, Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Dom Kultury imieniem Wiktorii Kubisz, Galeria Rynek