Wyniki konkursu make me! 2019

Artykuły
Zobacz autora
Zobacz tagi

Podczas gali otwarcia 13. edycji Łódź Design Festival wręczone zostały nagrody w konkursie make me!

Nagrodę główną: 50.000 zł PARADYŻ AWARD, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż oraz nagroda specjalna Interprint 5.000 zł, otrzymali Patrick Henry Nagel i Nils Körner (Haus Otto) za projekt „The One Dollar Glasses”.

Projekt One Dollar Glasses w swobodny sposób bada możliwości wykorzystania drutu w produkcji okularów. Na całym świecie ponad 150 milionów ludzi potrzebuje okularów, ale nie ma do nich dostępu ani środków finansowych. Edukując ludzi w krajach rozwijających się i dostarczając im odpowiednich narzędzi do gięcia drutu, umożliwia się im samodzielną produkcję swoich własnych okularów. Celem projektu było zbadanie możliwości i ograniczeń systemu produkcji i materiałów takich jak stal sprężynowa, rury termokurczliwe i soczewki, dostępnych za mniej niż jednego dolara. Projekt miał na celu stworzenie szerokiego spektrum rozwiązań i opiera się na organizacji Non-Profit EinDollarBrille e.V.Haus Otto to studio projektowe, które zajmuje się projektowaniem produktów i przestrzeni. Patrick Henry Nagel, urodzony w 1993 roku i Nils Körner, urodzony w 1992 roku, spotkali się na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Stuttgarcie. Nils studiował gościnnie na Uniwersytecie Sztuki i Wzronictwa w Helsinkach, a Patrick na San Jose State University w Kalifornii, po czym rozpoczęli oni współpracę w dziedzinie ekonomii i kultury, jak również przy inicjalizowanych przez siebie projektach. Studio ma praktyczne podejście, oparte na współpracy. Przy ambitnych założeniach, każdy projekt oferuje proste rozwiązania, które często obejmują aspekt narracyjny.

Nagroda specjalna: 10.000 PLN, ufundowana przez Łódź Design Festival, powędrowała do Mateusza Mioduszewskiego za projekt ASHka – ceramika z popiołu

Mieszkając na Śląsku zdałem sobie sprawę w jaki sposób i w jakich ilościach wykorzystywany jest węgiel. Przeprowadzając analizę rynku zwróciłem uwagę na dziedzinę, jaką jest energetyka zawodowa. Nie bez znaczenia pozostaje fakt oparcia olbrzymiej części energetyki, z perspektywy całego kraju, głównie na paliwach kopalnych. Zagłębiając się dalej w temat zauważyłem, że za całą tą dziedziną gospodarki kryją się ogromne pokłady odpadów, przy czym należy zaznaczyć, że przeważającą część pozostałości okołoenergetycznych stanowią popioły. Liczne próby doprowadziły do stworzenia tworzywa zawierającego aż 70% odpadu popielnego. Tworzywo zbadane pod względem technicznym, okazało się doskonałym materiałem do tworzenia płyt ceramicznych, naczyń czy donic z otwartą perspektywą na rozszerzenie asortymentu produktowego. Dodatkowym aspektem materiału jest bardzo szeroki potencjał wynikający z możliwości kreowania powstałego surowca, poprzez różnorodne naturalne barwienie oraz formowanie.


Student ASP w Katowicach na kierunku Wzornictwo Przemysłowe. W 2018 roku jego praca została nagrodzona główną nagrodą w międzynarodowym konkursie Blue Drop oraz wyróżniona na Graduation Project 2019. Przed przyjazdem na Śląsk, ukończył z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Supraślu, specjalizacja - snycerstwo. Współpracuje z profesjonalnymi biurami projektowymi, instytucjami kultury oraz prywatnymi podmiotami. Specjalizuje się w projektach w dziedzinach wzornictwa, grafiki oraz fotografii. Ponadto interesuje się sztuką teatru i filmu, stąd też projekty i realizacje w dziedzinie scenografii.