Wystawa Konkursu 30/30 na najlepszą polską okładkę płytową 2020

Artykuły
Zobacz autora
Zobacz tagi

Wręczenie nagród odbędzie się podczas wernisażu wystawy pokonkursowej 18 czerwca 2021 o 18:00, a będzie ona dostępna codziennie aż do 1 sierpnia w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru (Poznań).

Ubiegły rok był dla Konkursu 30/30 wyjątkowo specyficzny: przede wszystkim była to pierwsza edycja po odejściu jego pomysłodawcy, wybitnego artysty Rosława Szaybo. Natomiast z racji trwającej pandemii opóźniona została sama wystawa oraz wręczenie nagród, choć wszystko ostatecznie zakończyło się ogromnym sukcesem. Z tych przeszkód organizatorzy wychodzą silniejsi i otrzymali mnóstwo zgłoszeń pretendujących do tytułu Najlepszej Polskiej Okładki Płytowej 2020. Rekordowa jest w tym roku zarówno pula nagród (15 000 zł), jak i aż 15-osobowy skład Jury. Ponadto do wprowadzonej w ub. roku Nagrody Specjalnej im. Rosława Szaybo za szczególne osiągnięcia dochodzi także Nagroda Specjalna za Edytorstwo w której uhonorowany zostanie całokształt fizycznego wydania albumu.

Podczas tegorocznej edycji do grona jurorskiego oprócz jednych z najbardziej cenionych ilustratorów i autorów okładek (Dawid Ryski, Grzegorz ‘Forin’ Piwnicki, Rafał Wechterowicz) dołączają także kultowi dziennikarze muzyczni: Bartek Chaciński, Piotr Stelmach, a także niekwestionowana legenda polskiej fotografii okładowej, czyli Jacek Poremba.

Po burzliwych i hybrydowych obradach znana jest już tytułowa 30-tka finalistów, którzy powalczą o wspomniane nagrody:

1. Marcin Grzęda - Swiernalis „Psychiczny fitness”
2. Mariusz Mrotek / fotograf: Iza Grzybowska - Maria Sadowska „Początek nocy”
3. Mateusz Lengling: Przyłu „Homeless Boy”
4. Mateusz Machalski, Filip Zwierzchowski: Sebastian Fabijański „PRIMITYW”
5. Michał Siciński: Voo Voo „ANAWA 2020”
6. Nagi Ganni, Kajetan Łukomski: Baasch „Noc”
7. Natalia Łabędź (projekt graficzny), Roman Kozłowski (fotografia): EABS „Discipline of Sun Ra”
8. Patryk Hardziej: Pure Phase Ensemble 9 „Live at SpaceFest!”
9. Paweł Fabjański, Bartłomiej Walczuk, Julia Konopka (Osom Studios): Jan-rapowanie „Uśmiech”
10. Pawel Fabjański: LASS „LOVEHOLIC”
11. projekt: Bovska / fotografia: Łukasz Murgrabia: Bovska „Sorrento”
12. Tomek Głowacki (druk: Aga Brwi): Jakub Buchner „Muzyka do filmu Czarne Złoto Warszawy”
13. Tomek Kuczma: Krzysztof Zalewski „Zabawa”
14. Zbigniew M. Bielak: Darkthrone „Shadows of Iconoclasm”
15. Bartłomiej Walczuk: Quebonafide „ROMANTIC PSYCHO NERD”
16. Bartłomiej Walczuk (Osom Studios): Quebonafide „ROMANTIC PSYCHO”
17. Dawid Gąsiorek: Giorgio Fazer „Odarci z godności
18. Dominik Nowakowski, Aleksandra Olszówka: Opał „Oczy Szeroko Zamknięte”
19. Hanna Cieślak: Pin Park „Doppelganger”
20. Hanna Cieślak: Clinamen „The Tropisms of Spring”
21. Jacek Walesiak: JWP/BC „Koledzy”
22. Bartosz «Fisz» Waglewski: Waglewski Fisz Emade „Duchy ludzi i zwierząt
23. Juice (Gracjan Donarski - fotografia, Wojtek Piotrowski - projekt): Mikromusic „Kraksa”
24. Kamil Tatara: Bloki „Insecta”
25. Kamila Ćwiklińska, Aleksandra Józefów, Joanna Kurowska, Monika Górka: Alfah Femmes „No Need to Die”
26. Kornel Ofierski: Różni wykonawcy „Moniuszko B-day Bash”
27. Łukasz Paluch: Skalpel „Highlight”
28. Łukasz Paluch: Wacław Zimpel „Massive Oscillations”
29. Łukasz Pałczyński (projekt), Mateusz Miszczyński i Jakub Stoszek (fotografia): Hania Rani „Home”
30. Maciej «Animisiewasz» Grochot: Błoto „Kwiatostan”

Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród 18 czerwca o godz. 18:00 podczas wernisażu:
https://www.facebook.com/events/1211983862553138/