i wymiana wiedzy oraz doświadczeń. Cykliczne spotkanie wokół dokonań młodego pokolenia projektantów. Zadawanie pytań i próba odpowiedzi. Przegląd projektowy, wystawy, warsztaty i konferencja. Tym właśnie jest projekt AGRAFA – flagowe na Śląsku i Zagłębiu wydarzenie dotyczące projektowania, które odbędzie się 26 kwietnia 2024 roku w Katowicach jako oficjalne wydarzenie w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Refleksja – o temacie
Dla projektowania refleksja i refleksyjność zdaje się być czymś niezbędnym. Jednak współczesny świat – poprzez zaawansowane technologie i coraz szersze stosowanie sztucznej inteligencji – podejmowania decyzji poprzedzonych głębszym rozważaniem i refleksją wymaga od nas coraz rzadziej. Narzuca nam to pytanie: jak zmieniająca się rzeczywistość wpłynie na pracę designerów? Ten problem nie mógł nie stać się tematem kolejnej edycji projektu AGRAFA. Nadchodząca edycja konferencji stanie się okazją do podjęcia rozmowy na temat refleksji i refleksyjności w projektowaniu. Zadamy pytanie o refleksyjność w wielu wymiarach – rozumianą jako refleksja – twórczy i krytyczny namysł ale również refleks – czyli odbicie i wyraźnie naświetlony fragment, na którym skupiamy uwagę. Będzie również okazją do zreflektowania z szerokiego poziomu zjawiska refleksji i odbić w odniesieniu do ich roli w projektowaniu osadzonym w świecie galopującego rozwoju technologii i sztucznej inteligencji.
Przebieg – co czeka na uczestników
AGRAFA’24, podobnie, jak poprzednie edycje, składać się będzie z kilku elementów: studenckiego przeglądu konkursowego, który zwieńczy wystawa wybranych i nagrodzonych prac, konferencji pod hasłem Refleksja/Reflection i warsztatów połączonych z Young AGRAFA – wystąpieniami młodych projektantów. Całość wydarzenia wzbogacą wystawy towarzyszące, rozwijające tematykę imprezy.
Wernisaż wystawy, konferencja i warsztaty zaplanowane zostały na 26 kwietnia 2024 roku. Inaczej, niż w poprzednich latach, wydarzenie obejmie jeden, ale za to intensywny i pełen rozmaitości dzień.
8. edycja konferencji i warsztaty – Agrafa’24: Reflection
Podczas warsztatów, prezentacji i dyskusji uczestnicy zbadają znaczenie refleksji w procesie projektowania, rozważając, jak introspekcja i samoświadomość mogą wzbogacać proces twórczy. Zapytamy też o to, jak budować własne strategie projektowe skupione na indywidualnych preferencjach użytkowników w odniesieniu do tego, co prawdopodobnie nieuniknione, a co proponuje nam coraz szerzej stosowana sztuczna inteligencja.
Nie zabraknie miejsca dla tematyki zjawisk wirtualnego oddziaływania i zmieniania naszego postrzegania – od rozwoju technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości po wpływ mediów społecznościowych na nasze poczucie indywidualizmu, ale i wartości wspólnotowych. Będziemy mieli również okazję zastanowić się jak, w uważny i reflektywny sposób, tworzyć bardziej znaczące i angażujące rozwiązania dla zmieniającego się świata.
Swój udział w 8. Międzynarodowej Konferencji Projektowej AGRAFA’24 – Reflection potwierdzili:
wybitny amerykański projektant graficzny i współwórca studia Skolos-Wedell – Thomas Wedell
- Thomas Wedell – wybitny amerykański projektant graficzny, współtwórca studia Skolos-Wedell,
- Joanna Murzyn – Inicjatorka Instytutu Ekologii Cyfrowej oraz światowej klasy ilustratorka,
- Ruben Pater – projektant z bogatym zawodowym doświadczeniem, poszukujący etycznych alternatyw dla designu
- Emmi Salonen – projektantka graficzna, dyrektorka kreatywna i certyfikowana facylitatorka szczęścia.
- Paweł Jaworski – filozof i urbanista, który programuje i realizuje eksperymenty urbanistyczne, łączące działania projektowe, badawcze oraz partycypacyjne,
- Ola Hantkiewicz – projektantka UX/UI, architektka i urbanistka, pomysłodawczyni i autorka takich rozwiązań jak Systemy Zarządzania Publicznymi Terenami Zieleni dla Miasta Tychy oraz dla Zduńskiej Woli.
- Oliver Herwig – ekspert w dziedzinie projektowania, nagradzany dziennikarz i autor książek, obecnie skupia się na inteligentnych domach i architekturze betonu.
- Juha Teirilä – ekonomista, którego aktywnie zainteresowany rynkiem energii i wykrywaniem anomalii w jego zakresie. Posiada stopień naukowy i duże doświadczenie z zakresie technologii informatycznych i oprogramowania. Interesuje się środowiskiem, a jego badania koncentrują się na wizualizacji danych dotyczących zużycia energii w czasach kryzysu.
Trwa rejestracja na konferencję – szczegóły znajdują się na stronie agrafa.asp.katowice.pl
Konferencję uzupełnią warsztaty o bogatej tematyce, takiej jak: ceramika subiektywna, design partyzancki, osobisty twórczy ekosystem, czy eko-projektowanie. Ten element wydarzenia będzie bardziej otwartym elementem projektu, zarówno ze względu na formę (interaktywna, angażująca ruchowo i kreatywnie), ale również ze względu na warunki uczestnictwa – zapisy na warsztaty odbywają się niezależnie od rejestracji na konferencję i ruszą już na początku kwietnia.
Podobnie, jak w poprzednich latach w ramach wydarzenia odbędzie się również Young AGRAFA – krótkie wystąpienia osób, które projektowaniem dopiero zaczęły się zajmować, ale już mają refleksje, którymi chcą się podzielić z innymi.
Przegląd projektowy – wystawa projektów studenckich i pracowni projektowych
Międzynarodowy Studencki Przegląd Projektowy AGRAFA istnieje od ponad 30 lat jako wszechstronna platforma prezentująca najnowsze studenckie osiągnięcia w dziedzinie projektowania. W tegorocznej edycji, oprócz prac studenckich pojawią się prezentacje pracowni. Celem tej nowości jest stworzenie platformy dla wymiany doświadczeń i wzbogacenia wiedzy na temat różnych podejść do kształcenia designerów, a także okazja do promocji i popularyzacji działań poszczególnych pracowni.
Znamy już wybrane w preselekcji prace, które wybrało jury w składzie: Agata Gancarczyk, Zuzanna Wasiak i Michał Kopaniszyn. Zaprezentowane zostaną w ramach wystawy w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach, której wernisaż odbędzie się 26 kwietnia 2024 roku. Zwycięzców wybierze jury, w którego skład wejdą goście i gościnie konferencji, a wyniki poznamy podczas wernisażu zamykającego nadchodzącą edycję projektu AGRAFA. Termin zgłoszeń do przeglądu mija 12 lutego 2024.
Wydarzenia towarzyszące
Agrafa to często również pretekst i baza dla rozmaitych, około tematycznych wydarzeń towarzyszących. W edycji 2024 na ich liście znajdziemy:
- wystawę znaków graficznych Jana Hollendra w Rondzie Sztuki pod kuratorskim okiem Patryka Hardzieja,
- wystawę plakatów Thomasa Wedell’a w budynku ASP w Katowicach,
- możliwość konsultacji portfolio, które poprowadzi STGU – Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej,
- pop-up’ową księgarnię, gdzie zakupić będzie można książki osób, które wystąpią podczas konferencji a także książki o projektowaniu.
Organizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Konferencja oraz warsztaty wraz z Young AGRAFA odbędą się w budynku uczelni przy ul. Raciborskiej 50. Wernisaż wystawy wraz z wyłonieniem laureatów będzie miał miejsce w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach.
Zarówno konferencja, jak i Young AGRAFA oraz wernisaż wystawy w ramach przeglądu konkursowego tłumaczone będą na język migowy.
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Projekt „Thomas Wedell. Sztuka komunikacji wizualnej: od formy do znaczenia. Cykl edukacyjny i wystawa” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022–2024.