Wydanie 5
Następne artykuły
Dyplomy ASP!
Obrony dyplomów na Akademiach Sztuk Pięknych to bardzo nietypowe wydarzenia. Artyści/projektanci poprzez swoje dyplomy chcą pokazać to co ich interesuje oraz jakie umiejętności nabyli. Dyplomy są coraz częściej interdyscyplinarnym studium przypadku, od wspaniałej koncepcji po doskonałą realizację.
Mieliśmy duży problem z wyborem kilku dyplomów do prezentacji ponieważ otrzymaliśmy ich bardzo dużo. Chcielibyśmy Wam zaprezentować kilka dyplomów, które szczególnie przykuły naszą uwagę.
Beata Owczarek
Temat dyplomu: Lewozręczni – Książka dla dzieci leworęcznych
Data obrony: Czerwiec 2014
Uczelnia: ASP w Katowicach
Promotor: dr Anna Machwic-Adamkiewicz
Książka aktywnościowa, przeznaczona dla leworęcznych dzieci, w wieku wczesnoszkolnym. Projekt zawiera ciekawostki z życia wybitnych leworęcznych, a także ćwiczenia rozwijające sprawność ręki. Celem pracy, jest podniesienie samooceny leworęcznego dziecka, dla którego rozpoczęcie nauki szkolnej wiąże się z wieloma problemami technicznymi. „Lewozręczni” dają dziecku przykład, że życie w „lustrzanym świecie”, wcale ich nie ogranicza.
Beata Owczarek – leworęczna dizajnerka i ilustratorka. Działająca w sieci pod pseudonimem arctic betty. Po godzinach bawi się w muzykę z zespołem moth’s mouth.
Karolina Kamoda
Temat dyplomu: Projekt siatki typograficznej oraz opracowanie graficzne i merytoryczne publikacji o charakterze kolekcjonerskim, dotyczącej genezy gier wideo
Data obrony: Maj 2014
Uczelnia: ASP w Warszawie
Promotor: dr hab. Artur Frankowski, prof. ASP w Warszawie
Arcade Video Games. Początki gier wideo – to efekt projektu opracowania graficznego i merytorycznego książki dotyczącej czasu, w którym powstawały i rozwijały się pierwsze gry wideo. Publikacja ściśle nawiązuje swoim wyglądem do stylistyki lat 70. i 80. oraz głównego tematu – świata maszyn i automatów. Pojedyncze rozkładówki zostały zaprojektowane z myślą o indywidualnym charakterze opisywanych gier, o ich bohaterach, wyglądzie plansz, kolorystyce. Wszystkie opierają się na wspólnej, uniwersalnej siatce, jednak – dzięki manipulacji tekstem oraz ilustracjami – każda wygląda inaczej. Nieodłącznym elementem książki są trzy plakaty, ukazujące bohaterów jednych z najpopularniejszych gier: Mario z Mario Bros., Donkey Konga oraz Pac-Mana.
Karolina Kamoda – pasjonatka projektowania książek, ilustracji oraz mebli. Gry wideo towarzyszą jej od dziecka, stąd tak specyficzny temat pracy dyplomowej. Ma ogromną nadzieję, że w przyszłości będzie mogła kontynuować przygodę z projektowaniem publikacji.
Małgorzata Szostak
Temat dyplomu: Projekt mebli dla kreatywnych przy współpracy z Dobroteką
Data obrony: Czerwiec 2014
Uczelnia: ASP w Katowicach
Promotor: dr Andrzej Sobaś
Absolwenta Katowickiego ASP zaprojektowała zestaw modułowych mebli wypoczynkowych. Meble mają możliwość indywidualnej personalizacji w zależności od naszych potrzeb. Mamy możliwość dołożenia kolejnych elementów oraz łączenia ich w dowolny sposób. Najważniejszymi atutami tego projektu jest system mocowania oparć oraz odkręcane nóżki, które sprzyjają łatwemu transportowi – podstawowy zestaw mebli bez problemu mieści się w aucie osobowym. Meble są bardzo łatwe w produkcji, dzięki czemu mają szansę na atrakcyjną cenę rynkową.
Milena Włodarczyk
Temat dyplomu: Identyfikacja Browaru Czarnków
Data obrony: Maj 2014
Uczelnia: ASP we Wrocławiu
Promotor: st. wykł. Mieczysław Piróg
Browar Czarnków to niezależny browar, który warzy piwo tradycyjnymi metodami. Regionalne piwo o wyjątkowym smaku stało się inspiracją do stworzenia nowego wizerunku marki. Głównym założeniem projektowym było ujednolicenie systemu i nadanie mu nowego charakteru. Motywem przewodnim była symbolika roślinna w postaci szyszek i liści chmielu oraz nawiązanie do historii browaru. Etykiety i opakowania zaprojektowane zostały dla jednego z flagowych produktów Browaru Czarnków – Piwa Noteckie. Głównym elementem wszystkich etykiet są ilustracje. Każda z nich została stworzona z myślą o cechach wyróżniających dany produkt. Nowy wizerunek ma przywodzić na myśl prostotę ale równocześnie profesjonalizm małego, regionalnego browaru z wieloletnią tradycją.
Milena Włodarczyk – absolwentka Wydziału Wzornictwa na ASP we Wrocławiu. Projektantka specjalizująca się w projektach opakowań, systemów identyfikacji wizualnej i stron Internetowych.
Mateusz Białek
Temat dyplomu: Mathematical – Identyfikacja wizualna
Data obrony: Czerwiec 2012
Uczelnia: Akademia Sztuki w Szczecinie
Promotor: dr Ireneusz Kuriata
Na pracę składają się następujące elementy: projekt logo – wraz z zaprojektowaniem autorskiej typografii, projekt materiałów biurowych oraz promocyjnych, a także projekt opakowań na płyty winylowe i CD. Znak graficzny oraz projekt opakowań oparte są o ten sam motyw, czyli kształt litery M, oraz symbol plus nawiązujący do nazwy Mathematical. Papeteria oraz inne materiały zostały zbudowane na siatce modularnej, która wynika z kątów zawartych w logo.
Mateusz Białek – designer obecnie zajmujący się projektowaniem identyfikacji wizualnych oraz opakowań. Uwielbia minimalizm, ale taki który ma swoje uzasadnienie w funkcjonalności, a nie jest ślepym podążaniem za trendami. Jego drugą pasją jest tworzenie pokręconych dźwięków zwanych muzyką Drum and Bass, której to poświęca się już od 10 lat.
Aleksandra Stuchlik
Temat dyplomu: Projekt identyfikacji wizualnej Festiwalu filmów niezależnych kilOFF
Data obrony: Czerwiec 2014
Uczelnia: ASP Katowice
Głównym celem projektu identyfikacji wizualnej jest poprawa rozpoznawalności wydarzenia, dotarcie do szerszego grona odbiorców i wzbudzenie zainteresowania festiwalem. Filmy amatorskie wbrew stereotypom nie kończą się na nagraniach z komórki, a pomysły twórców bywają naprawdę zaskakujące i zrealizowane na wysokim poziomie. Wciąż jednak, mimo ciekawego repertuaru i swobodnej atmosfery, festiwale filmów niezależnych nie cieszą się popularnością.
Agnieszka Kamińska
Temat dyplomu: Sekretne życie pszczół. Tyflografika / Obiekt dydaktyczny dla dzieci niewidzących.
Data obrony: Czerwiec 2013
Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Promotor: prof. Mirosław Adamczyk prof. ndzw. UAP
Nagrody: finałowa wystawy konkursu MAKE ME! podczas Łódź Design Festival 2013, oraz ekspozycja pracy podczas festiwalu Kids Love Design 2014
Projekt Sekretne życie pszczół jest reakcją na brak merytorycznych i estetycznych pomocy dydaktycznych, służących w rewalidacji dzieci niewidzących. Historia o pszczołach jest pretekstem do stymulacji dotykowej, a co za tym idzie, rozwoju wyobrażeń i zapamiętywaniu przez dzieci niewidzące rzeczy znanych lub w przypadku kiedy dziecko nie spotkało się dotąd z którymś obiektem – poznania go, sklasyfikowania, odpowiedniego wyobrażenia oraz skutecznego zapamiętania poprzez dotyk i opis werbalny. Dzięki bardzo dużej ilość użytych faktur dziecko może usprawnić percepcję dotykową i udoskonalić umiejętności rozróżnienia materiałów. Obiekt Sekretne życie pszczół składa się z kartonowego ula naturalnej wielkości oraz 14 plansz dydaktycznych, znajdujących się w środku. Plansze zostały podzielone na obszar grafiki, pole tekstu w brajlu oraz czarnodruk. Dodatkowo powstały 2 plansze zręcznościowe – rama pszczelarska, którą dzieci „zapełniają” plasterkami miodu o różnych fakturach, plansza – labirynt oraz gra pamięciowa memory. Połączenie żółtego oraz czarnego koloru jest jednym z największych kontrastów kolorystycznych wskazanym do oglądania właśnie przez maluchy słabowidzące a jednocześnie jest adekwatne do treści umieszczonych na planszach. Możecie pobrać z naszej strony informator do tego dyplomu – kliknij tutaj.
Agnieszka Kamińska – Zajmuje się głównie ilustracją oraz identyfikacją wizualną, interesuje się grafiką dotykową i projektowaniem użytkowym. Miłośniczka psów oraz krawiectwa.
Wszystkie powyższe prace zasługują na uwagę i głębszą analizę. Mamy nadzieje, że wybrane przez nas dyplomy przypadły Wam do gustu. Chcielibyśmy kontynuować prezentacje sylwetek absolwentów ASP również w przyszłym roku – wiec już nie możemy się doczekać dyplomów 2015.