Wydanie 9
Następne artykuły
Dyplomy ASP 2016 – architektura
Nie wyobrażamy sobie życia bez architektury, a często nie potrafimy dostrzec jej znaczenia w naszym życiu. Projekty architektoniczne są coraz odważniejsze, a jednocześnie coraz bardziej minimalistyczne.
Dominika Mus
Temat dyplomu: „Dom pracy twórczej – przebudowa domu w Bukowinie Tatrzańskiej”
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr hab. Rafał Ziembiński
„Dom pracy twórczej” to projekt przebudowy starego budynku mieszkalnego i stodoły, usytuowanych w Bukowinie Tatrzańskiej. Projekt jest próbą odtworzenia, powrotem do pierwotnego charakteru. Koncepcja powstała z myślą o stworzeniu miejsca, które będzie nie tylko przestrzenią mieszkalną, ale również przestrzenią pracy twórczej. Będzie miejscem charakterystycznym dla regionu Podhala, ale w nowoczesnym wydaniu, który swoją formą harmonijnie wpisze się i dopasuje do istniejącego krajobrazu, będzie otwarty na otaczającą go przestrzeń. „Dom pracy twórczej”, jako synteza tradycji i nowoczesności, pokazuje, jak można zatrzymać czas starych, nieużywanych obiektów i idąc z postępem czasu, nadając im nowe życie – unowocześniać je.
Dominika Mus – Miłośniczka minimalizmu, koloru czarnego i Mediolanu. Oprócz projektowania wnętrz zajmuje się oprawą graficzną, plastyczną i florystyczną imprez okolicznościowych. Interesuje się również modą i fotografią.
Agata Legawiec
Temat dyplomu: OPEN LAB – Adaptacja starej Fabryki Stoewer’a w Szczecinie na Art Center Open Space dla projektantów i środowisk artystycznych
Data obrony: marzec 2015
Uczelnia: Akademia Sztuki w Szczecinie
Promotor: prof. dr hab. Józef Jurek
Pozbawione pierwotnej funkcji, dawne, opuszczone obiekty poprzemysłowe stanowią często istotne dziedzictwo kulturowe i architektoniczne. Projekt w istocie skupia się na budowaniu tożsamości miejsca a tym samym miasta Szczecina. Projektowana przestrzeń ma stanowić miejsce spotkań młodych artystów, tworzenia, prezentacji sztuki i designu przenikającego bezpośrednio do codziennego życia miasta. Ponad to celem jest zwrócenie uwagi na wartościową architekturę Szczecina, próba jej rewitalizacji oraz wpisania nowych funkcji aktywizujących społeczność lokalną. Aranżacja wnętrz jest jest wynikiem myśli współczesnej oraz historycznej. Wyjątkowy charakter i niepowtarzalność przestrzeni postindustrialnej w połączeniu z nową funkcją może kreować zupełnie nową wartość architektoniczną.
Agata Legawiec – Studentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuki w Szczecinie, stażystka w Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz, stypendystka Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Szczecin.
Olga Fiedorowicz
Temat dyplomu: Adaptacja przestrzeni budynku przy ul. Sienkiewicza 11 w Łodzi na przestrzenie hotelowe.
Data obrony: wrzesień 2015
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: dr hab. inż. arch. Robert Sobański
Ideą wiodącą projektu było znalezienie odpowiedniej formy dla obiektu hotelowego. Istotny w założeniach był kontekst projektowanego miejsca, a więc przede wszystkim miasto Łódź oraz lokalizacja w centrum, w sąsiedztwie starych kamienic, blisko głównej ulicy Piotrkowskiej. Wnętrza hotelowe mają kojarzyć się z Łodzią, w subtelny sposób odnosić się do historii i kondycji miasta. Jest to hotel, który z założenia nie powinien istnieć gdziekolwiek indziej poprzez swój wizualny związek z miastem. Wykorzystane tu elementy wyjęte zostały z różnych przestrzeni i dziedzin.
Olga Fiedorowicz – Jest projektantem wnętrz. Od niedawna prowadzi swoją pracownię projektową, która przyciąga klientów indywidualnych. Odnawia meble, tworzy biżuterię autorską, działa w grafice 2 i 3d.
Agnieszka Pluszczewicz
Temat dyplomu: „KASZËBË” projekt kaszubskiego centrum kulturalnego w kompleksie budynków dawnej latarni morskiej rozewie II w jastrzębiej górze.
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Politechnika Śląska w Gliwicach
Promotor: dr hab. inż. arch. prof. nzw. w Pol. Śl. Natalia Bąba-Ciosek
Ideą przewodnią projektu było stworzenie regionalnego centrum promocji sztuki, kultury, historii oraz tradycji kaszubskiej, które nawiązywać ma do lokalnego wzornictwa. Kompleks budynków składający się z trzech obecnie niedziałających obiektów mieści wnętrza podzielone na różnorodne funkcje. Budynek latarni służyć ma zwłaszcza turystom przybliżając gości do dziejów, tradycji oraz smaków regionu; zawiera wejście na wieżę widokową, bufet, niewielkie muzeum, sklep z pamiątkami oraz informację turystyczną. Kolejne budynki przeznaczone są głównie na potrzeby okolicznych mieszkańców w szczególności dzieci i młodzieży. Dawne obiekty gospodarcze mieszczą sale warsztatowe, edukacyjne oraz kreatywną przestrzeń zabaw, a także salę wystawienniczo-widowiskową zamienną w salę prób na potrzeby okolicznych zespołów pieśni i tańca.
Agnieszka Pluszczewicz – Poza wnętrzami pasjonatka wzornictwa, malarstwa oraz aktywności fizycznej. Jeśli nie projektuje, spotkać ją można na pobliskiej siłowni.
Monika Dworak
Temat dyplomu: Centrum Nurkowe Pogoria III – projekt przestrzeni
Data obrony: lipiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: dr hab. Bartosz Hunger
Jest to próba odpowiedzi na lokalne potrzeby, przestrzenne rozwiązanie problemów związanych z nurkowaniem w tym akwenie, a także próba stworzenia miejsca, gdzie mogliby integrować się i korzystać z kontaktu z naturą ludzie odwiedzający ten rejon. Forma budynku inspirowana jest konstrukcją stałego pomostu cumowniczego, umożliwiającą wysunięcie tego budynku nad powierzchnię wody, a także stworzenie otwartych, swobodnie zaaranżowanych wnętrz i zastosowanie dużych przeszkleń. Poszczególne strefy funkcjonalne rozmieszczone zostały na trzech poziomach. Na platformie +1 zlokalizowana została strefa administracyjno-socjalna, na platformie 0 znajduje się dwukondygnacyjna, przeszklona przestrzeń baru i strefy rekreacyjnej, a platforma –1 stanowi strefę nurków.
Monika Dworak – Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach z dyplomem plastyka ze specjalizacji sztuka stosowana – metaloplastyka. Dyplom licencjacki z architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz dyplom magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dwukrotny udział w programie „Erasmus” we Włoszech – studia na Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie oraz LABA w Brescii.
Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.