Dyplomy ASP 2016 – fotografia

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Fotografia potrafi zatrzymać czas, uchwycić chwilę, opowiedzieć historię. Przedstawiamy wybrane dyplomy z tej dziedziny – niewątpliwie różnorodny zestaw.

Paulina Ornatowska

Temat dyplomu: Mojemu psu posiwiała sierść gdy mnie nie było
Data obrony: lipiec 2015
Uczelnia: Uniwersytet Opolski, Instytut Sztuki
Promotor: dr hab. Grzegorz Gajos

Opis autorki – „Nie ma nas z różnych powodów. Nie ma nas w domu rodzinnym, bo na przykład wyjechaliśmy na studia. Albo założyliśmy własne rodziny. Nie ma nas, ale nie ma też innych, bo to samo (patrz wyżej) lub coś innego. Nie ma nas na różne sposoby, ale też jesteśmy – choćby myślami lub w myślach – stąd tylko zarys osoby widoczny na moich zdjęciach lub niewidoczna twarz. Czasem nie ma nas wcale albo dzwonimy, bywamy w weekendy, albo na święta. Nie ma nas, bo chcemy, albo bo tak wyszło. Albo należy coś zmienić. Albo dorosnąć. To, że nas nie ma nie znaczy jednak, że nie ma tego co było, gdy (tam) byliśmy. Są miejsca, pokoje i domy. Są ludzie i psy. Jest życie i jest codzienność. (…) Na cykl fotograficzny składają się autoportrety, wykonane w pomieszczeniach, w których dorastałam, i które nie zmieniły się tak bardzo do dnia dzisiejszego. Tematem zdjęć jest niemożność bycia w kilku miejscach jednocześnie oraz wynikające z tego poczucie (lub też przeczucie), że będąc gdzieś, gdzie indziej coś nas omija.”

Paulina Ornatowska – Zajmuje się fotografią, rysunkiem oraz ilustracją. Od 2015 roku jest pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Opolskiego. Oprócz realizacji autorskich projektów współtworzy Opole Songwriters Festival oraz zespół RITAHOLM, dla których przygotowuje oprawę graficzną, fotografie i ilustracje. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Opola, Rektora Uniwersytetu Opolskiego oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.




Agnieszka Wróblewska

Temat dyplomu: Textum – autorska publikacja fotograficzna
Data obrony: listopad 2016
Uczelnia: Uniwersytet Śląski, Wydział Artystyczny w Cieszynie
Promotor: dr hab. Stefan Lechwar

Kilka lat temu zaczęła fotografować miejsce, w którym żyję. Dokumentować najzwyklejszą codzienność bez lukru. Podobno jest tak, że dłuższe obcowanie w jakiejś przestrzeni uodparnia, przytępia wrażliwość i czujność na bodźce. Wszystko, co nas otacza, powszednieje, staje się normalne, godzimy się, że „takie jest i trudno”, aż w końcu w ogóle przestajemy na cokolwiek zwracać uwagę i mentalnie tracimy wzrok. Książka powstała z potrzeby dokumentowania tego, co tworzy niewidzialną tkankę prawdziwego miasta.

Agnieszka Wróblewska – Zajmuje się fotografią dokumentalną, żeby móc zapomnieć to, co widziała. Projektuje, żeby móc zapomnieć to, co wymyśliła. Prowadzi małe studio projektowe, żeby musieć o czymś pamiętać.




Baltazar Fajto

Temat dyplomu: Saudade
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr hab. Agata Pankiewicz

Ta praca powstawała w geograficznie najodleglejszych punktach Europy; przylądkach Cabo da Roca, Latrabjarg i Północnym, wyspie Gavdos oraz w Stambule i Workucie. To próba rozpoznania bez zewnętrznego układu odniesienia.

Baltazar Fajto – Jego ulubione słowo to „facetka”.




Anna Mika

Temat dyplomu: Transmutacje
Data obrony: lipiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Promotor: prof. n. Piotr Komorowski

Inspiracją do stworzenia pracy dyplomowej było nawiązanie do fotograficznych technik szlachetnych, przetwarzających wyjściowy obraz fotograficzny w kierunku plastycznej transformacji. Umieszczenie fotografii w szufladach przysypanych ziemią oznacza symboliczne pogrzebanie wspomnień. Ich odkrywanie w trakcie akcji artystycznej nawiązuje do istoty archeologicznej rekonstrukcji: przywracania znaczenia temu, co ukryte i minione, a także przynależne fotografii jako nośnikowi pamięci. Aneks multimedialny odwołuje się do problematyki dynamiki relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Anna Mika – Inspirują ją wszelkiego rodzaju tekstury i kształty. Szuka interesujących połączeń działań komputerowych z manualnymi. Popiera nieszablonowość i ciągłe poszukiwania niestandardowych rozwiązań wizualnych.




Anna Maria Czaja

Temat dyplomu: Close/d
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: dr hab. Beata Szymańska

Projekt fotograficzny to uzupełnienie pracy dyplomowej z zakresu architektury. Obie prace poruszały temat minimalizmu, harmonii i geometrii. Były także próbą zwrócenia uwagi, że „nie ma czegoś takiego jak pusta przestrzeń lub pusty czas, zawsze jest coś do zobaczenia, coś do usłyszenia”. Na pozór pusta przestrzeń może otwierać się dla odbiorcy jako szansa wyostrzenia zmysłów, zauważenia i doświadczenia rzeczy drobnych, ale jakże istotnych – gry światła, zmieniających się kształtów cieni, różnych odcieni bieli.

Anna Maria Czaja – Jedną z największych inspiracji jest dla niej jej rodzinnego miasto – Gdynia. Wyraża się w wielu dziedzinach sztuki, m.in. fotografii, ilustracji, projektowaniu, muzyce. Jej prace cechuje minimalizm oraz nawiązania do geometrii.



Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.