Dyplomy ASP 2016 – ilustracja

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Pomimo, że wyróżniliśmy kategorię publikacji książkowych – to również w naszym zestawieniu znalazło się miejsce na ilustracje. Niejednokrotnie ilustracje w danej publikacji są tak istotne, że trudno nie uznać ich za najważniejszy element całej układanki.

Anna Wanatowicz

Temat dyplomu: seria plakatów - „Skazany na dres”
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuki w Szczecinie
Promotor: prof. dr hab. Lex Drewinski

„Skazany na dres” to seria plakatów ukazujących grupę społeczną jaką stanowią dresiarze. Możemy wiele zarzucić dresiarzom, jednak należy docenić plusy związane z działalnością ich społeczności. Traktowanie życia zbyt serio prowadzi do monotonii. Humorystyczne podejście do tematu luzuje napięcie z nim związane.

Anna Wanatowicz – Projektuje i bawi się sztuką. Lubi banał i absurd w dobrym wydaniu. Stara się podchodzić do życia z przymrużeniem oka i przelewa to na większość swoich prac.




Aleksandra Zaborska

Temat dyplomu: „Zwyczajna mowa w regionalnych słowach” książka interaktywna dla dzieci
Data obrony: lipiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuki w Szczecinie
Promotor: dr Justyna Machnicka

„Zwyczajna mowa w regionalnych słowach” to autorska książka interaktywna dla dzieci. Została zaprojektowana w niecodziennym wydaniu, w postaci ilustrowanych, osobnych kart – co dało nowe możliwości i pozwoliło nawiązać interakcję z młodym użytkownikiem. Książka podejmuje temat mowy tradycyjnej mieszkańców wybranych rejonów Polski. Przedstawia 32 zilustrowane regionalizmy, pięciu regionów – regionalizmy krakowskie, warszawskie, poznańskie, śląskie i białostockie. Każdy z nich został wyróżniony innym kolorem. Głównym tematem opowieści są zwyczaje bohaterów, gdyż regionalizmy używane wśród wybranych gwar są zwyczajem tamtejszej ludności, ich kulturą i tradycją regionu. Bohaterami książki są zwierzęta, a także ludzie i przedmioty.

Aleksandra Zaborska – Czyta książki dla dzieci i nie lubi brukselki. Trochę pisze, ilustruje, a w projektowaniu graficznym dziecięca grupa odbiorców zawsze jest jej priorytetem.




Anna Sowińska

Temat dyplomu: Książka pop-up „WIELKIE NIEBA”
Data obrony: październik 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: adj. dr Dorota Ogonowska

Niebo w języku polskim ma bardzo wiele znaczeń, dlatego często dopiero z kontekstu jesteśmy w stanie stwierdzić, o jakim „niebie” mowa. Niezależnie od tego, czy jest ono fizyczne (element atmosfery), metafizyczne (w każdej religii inne), ujęte w związku frazeologicznym w mowie potocznej. Niezmiennie fascynujące i stanowi świetny materiał dla ilustrowanej książki. „WIELKIE NIEBA” stanowi próbę zebrania i usystematyzowania wybranych zagadnień związanych ze słowem niebo.

Książka dzieli się na trzy części. Pierwsza jest obrazem nieba, jako warstwy atmosferycznej, sfery złożonej i rozległej. Wielki Wybuch przedstawiony na pierwszych stronach przybliża fizyczną teorię powstania świata, w tym również nieba. To i inne niezwykłe wydarzenia dają początek czemuś w naszym codziennym postrzeganiu zupełnie zwykłemu. Dalej odbiorca dowiaduje się, co może na nim zobaczyć, jak je obserwować i eksplorować. Kolejne ilustracje dotyczą atmosfery – nieba na innych planetach. Kolizja w przestrzeni kosmicznej to pretekst do ukazania kolejnej sfery − metafizycznej wędrówki, życia po śmierci. W ostatniej części, dzięki reinkarnacji, wracamy na Ziemię, do naszego małego, przyziemnego „nieba” w codziennym życiu.

Anna Sowińska – Urodzona w 1989 roku. W jej życiu zawsze obecne były dwie pasje: rysunek i zamiłowanie do książek. Dzięki studiom na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP mogła połączyć je w projektowaniu książek i ilustracji.




Paulina Hanzel

Temat dyplomu: Książka terapeutyczna dla dzieci z oddziałów onkologicznych
Data obrony: kwiecień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Promotor: dr Anna Machwic-Adamkiewicz

Książka terapeutyczna dla dzieci z oddziałów onkologicznych ma na celu przybliżenie dzieciom problemu choroby nowotworowej w prosty i bajkowy sposób. Postaci pojawiające się w opowiadaniach są przyjazne i dziecko może się z nimi utożsamiać. Bajki mają charakter terapeutyczny i uświadamiają jak ważne jest pozytywne myślenie podczas przebiegu i leczenia choroby. Na końcu książki znajdują się zadania dotyczące opowiadań. Zadania zmuszają dziecko do kreatywnego myślenia, czy ruchu, który jest mocno ograniczony podczas pobytu pacjenta na oddziale.

Paulina Hanzel – Uwielbia koty, minimalizm i swój domowy mini ogródek. Na codzień pracuję w Kava Studio. Pokochali tu jej rysunki i dalej może rozwijać swoje pasje jakimi są ilustracja i fotografia.




Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.