Wydanie 9
Następne artykuły
Dyplomy ASP 2016 – moda
W tym roku zdecydowaliśmy się na opublikowanie czegoś wcześniej u nas niespotykanego. Eksperymentalne zestawienie modowe poniżej.
Katarzyna Wirzeska
Temat dyplomu: „Odbicia”– kolekcja ubiorów inspirowana wybranymi instalacjami lustrzanymi Tomasa Saraceno.
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: prof. ASP Sylwia Romecka Dymek
Instalacje przestrzenne Tomasa Saraceno stały się główną inspiracją, z której wykorzystane zostały kształty oraz zniekształcone odbicia, wprowadzając asymetryczne rozwiązania kompozycyjne w poszczególnych formach ubioru. Cechą wyróżniającą kolekcję są podziały geometryczne zastosowane zarówno w cięciach konstrukcyjnych, jak i w nadrukach, które odnoszą się w bezpośredni sposób do tematu inspiracji. Kolekcja ubiorów skierowana jest do młodych ludzi, świadomych własnego stylu, ceniących niecodzienne, awangardowe rozwiązania.
Katarzyna Wirzeska – Pasjonuje się fotografią, podróżami, modą i filmami.
Ewelina Czaplicka-Ruducha
Temat dyplomu: Kolekcja mody „Polonauts”
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: dr Janusz Noniewicz, Damien Fredriksen Ravn
Inspiracją do kolekcji “Polonauts” był film dokumentujący Zambijską misję kosmiczną. Interesujące dla autorki projektu jest pojęcie granicy wpływów mody, obyczaju, przeszczepów do innej odmiennej kulturowo krainy. Kolekcja powstała z inspiracji Afryką i nie europejskim sposobem łączenia elementów, jest jednak bardzo mocno osadzona w polskim kontekście.To tak jakby Afrykańczyk przysposobił się do warunków panujących w Polsce. Stąd wiele warstw, ciężkie okrycia wierzchnie, zabawa z ich konwencją.
Ewelina Czaplicka Ruducha – Obecnie zajmuje się projektowaniem obuwia, współtworzy także grupę artystyczna Super Kwiaty.
Zofia Anderwald
Temat dyplomu: „Podział bryły jako potencjał wymienności.” Kolekcja obiektów inspirowanych obuwiem.
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor: dr Katarzyna Wróblewska
Celem dyplomu było stworzenie obiektów inspirowanych obuwiem, opierających się na zasadzie wymienności elementów. Konstrukcyjnie w standardowej cholewce wszystkie części są połączone tworząc spójną całość. Półpara obuwia składa się więc z trzech ruchomych i niezależnych od siebie elementów: przyszwy, obłożyny oraz tylnika. Elementy te mogą być ze sobą łączone lub demontowane w zależności od woli odbiorcy. Ruchomość elementów pozwala stworzyć różne warianty kolorystyczne. Dysponując czterema wyjściowymi kolorami można stworzyć sześćdziesiąt cztery opcje kolorystyczne poprzez zestawianie ze sobą komponentów cholewki w danym kolorze. Projekt ten zakłada stworzenie procesu, w którym ważna jest zarówno kreacja oraz doświadczenie będące wynikiem współpracy twórcy i odbiorcy.
Zofia Anderwald – Pasjonatka projektowania obuwia i galanterii skórzanej, obecnie projektant druków tekstylnych.
Ewa Kurczewska
Temat dyplomu: SURFNOMADIG
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: Damien Ravn
Digital Nomads – to główna inspiracja projektantki. Są to ludzie, którzy mogą pracować w jakimkolwiek miejscu na ziemi, potrzebują jedynie komputera i internetu. Często podążają za miejscami w których mogą rozwijać swoje pasje. Poznałam kilka takich osób, oprócz pracy rozwijali oni swoje pasje do kitesurfingu. Można powiedzieć, że punktem wyjścia do stworzenia kolekcji było zdobycie latawca do kitesurfingu. Kształt, elementy, napisy i instrukcje znajdujące się na nim okazały się niezwykle inspirujące. Po dogłębnej analizie budowy oraz strony wizualnej latawca, postanowiłam wykorzystać jego fragmenty, a także przenieść sposoby przeszyć i wykończeń latawców na inne sylwetki (materiały). W kolekcji pojawił się też motyw elektroniki . Zainspirowana pracami Leonarda Uliana, postanowiłam wykorzystać elementy elektroniczne tj. rezystory, kondensatory, potencjometry, dipy itd. do stworzenia pewnego rodzaju wyszywań w perforowanej skórze. Oprócz materiałów sportowych i elementów elektronicznych w kolekcji pojawiły się akcesoria ze skór.
Ewa Kurczewska – Surferka, snowboardzistka, longboardzistka, podróżniczka. Obecnie projektantka w zespole Michała Szulca.
Marianna Mucha
Temat dyplomu: Oblivion – kolekcja ubiorów damskich na sezon jesień/zima 2016/17, inspirowana malarstwem Alexa Kanevsky’ego oraz krojem cyrylicy
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: dr hab Małgorzata Czudak
Wybór nielicznych obrazów Kanevsky’ego oraz znaków cyrylicy pozwolił na zaprojektowanie efektownej kolekcji ubiorów damskich, o charakterze sportowej elegancji na sezon jesień/zima 2016/17. Malarstwo posłużyło jako inspiracja kolorystyczna, natomiast alfabet był podłożem do zaprojektowania form. Cały klimat kolekcji utrzymany jest we wschodnim klimacie.
Marianna Mucha – Oprócz studiowania na kierunku projektowania ubioru, jest zaangażowana w świat mody – należy do teamu zajmującego się produkcją pokazów. Aktualnie rozpoczęła studia magisterskie na kierunku projektowanie biżuterii. Swoją przyszłość wiąże z wyżej wymienionymi pasjami.
Małgorzata Lisiecka
Temat dyplomu: Nie mam się w co ubrać
Data obrony: czerwiec 2014
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: dr hab. Maciej Aleksandrowicz
Nie mam się w co ubrać – ile razy staliśmy przed szafą pełną ubrań z takim przekonaniem? Stworzony obiekt, jest działaniem w przestrzeni, która tworzy się pomiędzy dwoma dziedzinami: modą i rzeźbą. Opakowanie ciała uplecione w całości z ubrań, odnosi się do procesu i warunków powstawania wyrobów przemysłu tekstylnego. Jako zachodni konsument, jestem częścią tego zjawiska. Będąc beneficjentem wytworów pracowników ubraniowych fabryk, jestem odpowiedzialna za to w jakich powstają warunkach, ile się ich produkuje i jakim kosztem się to dzieje.
Małgorzata Lisiecka – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się tworzeniem instalacji oraz fotografią, która często staje się punktem wyjścia dla prac rzeźbiarskich. W swojej twórczości szuka przestrzeni pomiędzy rzeźbą, a innymi dyscyplinami sztuki takimi jak film, fotografia czy moda.
Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.