Dyplomy ASP 2016 – przestrzeń

Projekty
autor projektu:  wielu autorów
Zobacz autorów
Zobacz tagi

Uzyskana przestrzeń, a nie sama bryła definiuje użyteczność danego miejsca. Zamiłowanie do kreowania przemyślanej i oryginalnej przestrzeni prowadzi do powstania miejsc niezwykłych.

Anna Maria Czaja

Temat dyplomu: Transpozycja muzyki na architekturę. Projekt obiektu z kameralną salą koncertową w Gdyni Orłowie.
Data obrony: czerwiec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: dr hab. Beata Szymańska

Praca dyplomowa porusza temat związku architektury i muzyki – ich podobieństwa oraz wzajemnego wpływu. Głównym celem była próba transpozycji utworu muzycznego „Serenade For The Renegade” (Esbjörn Svensson Trio) na utwór architektoniczny, z uwzględnieniem czynników wpływających na percepcję obu dziedzin. Analiza dotyczyła m.in. symetrii, odległości, harmonii oraz rytmu. Zaprojektowany obiekt mieści w sobie kameralną salę koncertową i usytuowany jest w Gdyni Orłowie, na wodzie, w bliskim otoczeniu natury.

Anna Maria Czaja – Jedną z największych inspiracji jest dla niej jej rodzinnego miasto, Gdynia. Wyraża się w wielu dziedzinach sztuki, m.in. fotografii, ilustracji, projektowaniu, muzyce. Jej prace cechuje minimalizm oraz nawiązania do geometrii.




Filip Chojnacki

Temat dyplomu: SAMOTNIA – miejsce kontemplacji
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Promotor: prof. nadzw. dr hab. Marek Jóźwicki

Głównym problemem przedstawionym w pracy jest brak obiektów służących do kontemplacji, nie mających znamion religijnych bądź środowiskowych. W projekcie chodzi o stworzenie miejsca, które zmusza do rozważań o otaczającym nas świecie. Ma być to przestrzeń sprawiająca, że małe, dotąd nieistotne rzeczy, nabierają znaczenia. Miejsce, w którym zapominamy o otaczających nas problemach. Obiekt ten ma sprawiać, że podczas przebywania w nim, żyjemy chwilą obecną, a nie rozważaniami o przyszłości czy przeszłości.

Filip Chojnacki – Sądzi, że kluczem do stworzenia udanej architektury jest umiarkowanie oraz szczerość materiału.




Jan Pfeifer

Temat dyplomu: INSTRUMENT MIEJSKI
Data obrony: maj 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Promotor: prof. Jerzy Porębski

Projekt przedstawia autorski instrument muzyczny stanowiący rewitalizację barierek w parkach miejskich. Instrument ma za zadanie ożywić przestrzeń publiczną i zachęcić do interakcji, zabawy oraz wspólnego muzykowania. Projekt jest wynikiem obserwacji dzieci na terenie Parku Bródnowskiego – przechodząc pomostem, uderzają patykami w szczeble barierki, które wydają przypadkowe dźwięki.

Jan Pfeifer – Współpracuje z warszawskim zakładem rzemieślniczym – Pracownia Abażurów Grochowska. Laureat konkursów Young Design 2016 oraz MakeMe 2016. Poza projektowaniem gra na perkusji i uczę się gry na pianinie.




Michał Wyszyński

Temat dyplomu: „Mobil Office Box” – System uniwersalnej przestrzeni biurowej.
Data obrony: wrzesień 2016
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Promotor: dr hab. Mariusz Włodarczyk

Tematem pracy dyplomowej jest projekt uniwersalnego boxu – wydzielonej przestrzeni roboczej, strefy do pracy indywidualnej lub zespołowej oraz rozmów biznesowych. Obiekt przeznaczony jest do usytuowania w przestrzeniach zamkniętych. Preferowane wnętrza użyteczności publicznej: hale targowe i wystawiennicze, strefy interpersonalne i hole w budynkach administracyjno – biurowych, adaptowane obiekty pofabryczne – przemysłowe, dziedzińce wewnętrzne dużych kubaturowo obiektów konferencyjnych i uczelni wyższych. Preferowana wysokość wnętrz przekraczająca 4 m.

Michał Wyszyński – na co dzień zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej. Działa również w obszarze projektowania małych form architektonicznych w przestrzeni miejskiej. Inspiracji szuka w otaczającym go „mieście kamienic”.




Joanna Roguszczak

Temat dyplomu: MOVO, Mobility Open Variety Opportunity – koncepcyjny projekt mobilnego pawilonu wielofunkcyjnego z ruchomym przekryciem.
Data obrony: marzec 2016
Uczelnia: Akademia Sztuki w Szczecinie
Promotor: dr hab. Andreas Guskos prof. ndzw.

Koncepcyjny projekt MOVO (Mobility Open Variety Opportunity) wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego świata. Ciekawa forma zachęca do poznania obiektu, który – dzięki mobilności kopuły – może zostać przystosowany do każdego wydarzenia społecznego, tworząc multimedialną formę przejściową bądź amfiteatralną przestrzeń do przemówień, koncertów czy spektakli w przestrzeni miejskiej tudzież festiwalowej.

Joanna Roguszczak – Studentka architektury wnętrz, choreograf, tancerz. Stara się łączyć te pasje w projektowaniu.




Dyplomy ASP 2016 – zobacz całe zestawienie.